Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Treść strony

Informacja o badaniu wykrywającym przeciwciała anty-SARS-CoV-2

SARS-CoV-2 to nowy wirus (należący do dobrze nam znanej rodziny koronawirusów). Szczep ten, wywołuje chorobę zakaźną- COVID-19 i jest przyczyną pandemii, której skutki dotykają nas wszystkich.

Większość zakażonych przechodzi chorobę łagodnie i wraca szybko do zdrowia. W niektórych przypadkach natomiast, może mieć ona ciężki, zagrażający życiu przebieg. Szczególnie narażeni są pacjenci w starszym wieku oraz osoby z różnymi chorobami przewlekłymi. Zalecana przez WHO diagnostyka COVID-19 obejmuje testy wykrywające obecność materiału genetycznego wirusa w próbce pochodzącej od pacjenta. Należy jednak podkreślić, że czułość diagnostyczna (czyli prawdopodobieństwo wykrycia zakażenia u osoby chorej na COVID-19) technik genetycznych jest zmienna w trakcie zakażenia. Co to oznacza? Testy te są idealne do diagnostyki w okresie narastania objawów (czyli około 7-14 dni od momentu zakażenia), natomiast po tym czasie ich czułość maleje. Jest to spowodowane zmniejszeniem liczby cząstek wirusa w drogach oddechowych. Co za tym idzie, istnieje możliwość uzyskania wyniku ujemnego, mimo toczącej się infekcji.

Z tego powodu, za dobre uzupełnienie metod genetycznych, można uznać testy wykrywające przeciwciała skierowane przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 (które organizm zakażonego pacjenta wytwarza na skutek kontaktu z koronawirusem).

Detekcja przeciwciał jest możliwa za pomocą metod CLIA i służy potwierdzaniu kontaktu z koronawirusem, co ma istotne znaczenie przy:

1)    wykrywaniu osób, które przeszły zakażenie bezobjawowo lub skąpo objawowo i mogły być

2)     źródłem infekcji dla innych ludzi

3)    badaniach przesiewowych osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2, ale nie

4)     spełniają kryteriów wykonania badań RT-PCR,

5)    badaniach osób szczególnie narażonych na kontakt z SARS-CoV-2 (np. personel szpitali),
6)    podejmowaniu decyzji o kwarantannie, jej kontynuacji lub przerwaniu,

7)    postępowaniu z pacjentami z powikłaniami po niedawnym przebyciu infekcji grypopodobnej,

8)     którzy nie byli badani w kierunku koronawirusa,

9)    badaniach epidemiologicznych, mających na celu ustalenie rozpowszechnienia zakażenia w

10)     populacji.

Ta metoda wykrywania immunoglobulin, stosowana również w diagnostyce innych zakażeń, pozwala na oznaczenie poziomu przeciwciał (IgG i IgM). Jest to możliwe po ok. 10 dniach od momentu zakażenia.

Stosowane przez nasze laboratorium testy, posiadają certyfikat dopuszczający do stosowania w diagnostyce laboratoryjnej u ludzi na obszarze UE oraz są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Leków, Produktów Medycznych i Środków Biobójczych w Polsce.

Niewątpliwą zaletą jest również fakt, że testy te (w odróżnieniu od szybkich testów kasetkowych) są przeznaczone do oznaczeń przeprowadzanych wyłącznie w medycznych laboratoriach diagnostycznych. Gwarantuje to wykonanie badania na specjalistycznym, przeznaczonym do tego celu sprzęcie przez wykwalifikowanych diagnostów laboratoryjnych. Powierzenie oznaczeń doświadczonemu w diagnostyce wirusologicznej personelowi medycznemu, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia błędów mogących wpłynąć na wynik oraz zapewnia wykonanie badania zgodnie z procedurami.

Koszt testu serologicznego Covid-19 w klasie IgG i IgM: 220zł

 

 

« wstecz

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 2 marca 2021
Imieniny:
Heleny, Pawła, Halszki
«marzec 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031