Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Treść strony

30 LAT SAMORZĄDNOŚCI KLUCZBORKA

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Gminy Kluczbork

Obchodzimy dziś, czyli 27 maja, niezwykłe święto: Dzień Samorządu Terytorialnego. Co więcej, to właśnie dziś przypada już trzydziesta rocznica pierwszych wyborów do samorządu gminnego, kluczowych dla rozwoju demokracji w Polsce, ponieważ silne i niezależne samorządy są podstawą każdego demokratycznego państwa. Przez te trzydzieści lat wykonaliśmy wspólnie ogromną pracę na rzecz naszej małej ojczyzny. Za tę pracę, pełną zaangażowania, wszystkim byłym i obecnym samorządowcom i pracownikom samorządu składamy najserdeczniejsze podziękowania. Dzięki tej ogromnej pracy powstało m.in. wiele pięknych i potrzebnych obiektów, które przez kolejnych 30 dni będziemy przybliżać Państwu poprzez codzienną publikację postów na naszym profilu na Facebook’u www.facebook.com/Kluczbork w ramach akcji 30 inwestycji na 30 lat samorządu. Jednak nasz samorząd to nie tylko kwestie materialne. To przede wszystkim nasza wspólnota. Będziemy zatem publikować też wspomnienia osób szczególnie związanych z naszym samorządem. Możemy być dumni z tego, że przez tak wiele lat udaje nam się budować w zgodzie i wzajemnym poszanowaniu nasz wspólny dom – Kluczbork.
Wszystkim osobom związanym z kluczborskim samorządem, ale też wszystkim mieszkańcom Gminy Kluczbork życzymy wiele satysfakcji z pracy na rzecz naszej małej ojczyzny, wiele radości odnajdywanej w codzienności i jakże potrzebnej nam dziś wytrwałości. Życzymy też dużo zdrowia i kolejnych lat w zgodzie, szacunku i owocnej współpracy. Cieszmy się wszyscy tym jubileuszem i naszymi osiągnięciami, ale też z odwagą patrzmy w przyszłość, ponieważ wiele mamy jeszcze do zrobienia, ale razem możemy dokonać wiele.
Dlaczego dziś świętujemy?
Samorząd terytorialny jest w Rzeczypospolitej Polskiej trwałym elementem ustroju państwa. Powstanie w 1980 roku Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność” zapoczątkowało budowę społeczeństwa obywatelskiego. Postulowana reforma samorządowa miała być programem przebudowy moralnej społeczeństwa.
Z treści dokumentu przyjętego 2 września 1981 roku pod nazwą „ Podstawowe założenia reformy samorządu w Polsce”, wg niego podstawą samorządu terytorialnego jest społeczność lokalna, czyli gmina miejska lub wiejska jako jednostka terytorialna. Kryterium tworzenia tych jednostek ma stanowić interes lokalny, specyficzne jego potrzeby, które zaspokojone są przez wspólnotę w sposób samodzielny.
Samorząd odzyskał swoje miejsce dopiero po odzyskaniu suwerenności w 1989 roku i pierwszych po wojnie częściowo wolnych wyborach. Przekształcenia ustrojowe pozwoliły odbudować samorząd terytorialny, czego zwieńczeniem były pierwsze wolne wybory do samorządów przeprowadzone w dniu 27 maja 1990 roku a zostały one poprzedzone przyjęciem Ustawy o Samorządzie Gminnym 8 marca 1990 roku. Ustawa miała zasadnicze znaczenie w przywróceniu dualizmu administracyjnego w Polsce.
Przeprowadzona w 1990 roku reforma samorządowa uchodzi po dzień dzisiejszy za jedną z najbardziej udanych reform ostatniego 30- lecia, która przełamała monopol totalitarnego państwa.
Twórcy reformy prof. Jerzy Regulski, Michał Kulesza i Jerzy Stępień podkreślali jej znaczenie na przełamaniu pięciu monopoli totalitarnego państwa tj;
- monopolu politycznego ( dzięki wolnym wyborom ),
- monopolu władzy (PRL to państwo jednolitej, hierarchicznej władzy, gmina podlega władzy województwa ),
- monopolu własności (przed 1990 r. organa terenowe władzy państwowej nie miały osobowości prawnej, administrowały majątek państwa, po roku 1990 gminy stały się właścicielem nieruchomości),
- usamodzielnienia finansowego gmin (do reformy działały w ramach budżetu państwa),
- przekazaniu samorządom pracowników zatrudnionych w administracji państwowej.
Kolejne etapy reformy samorządu nastąpiły na przełomie lat 1998/ 1999, kiedy to przeprowadzono pierwsze wybory do wszystkich trzech szczebli samorządu – rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich (11 październik 1998 rok), a z dniem 1 stycznia 1999 roku usankcjonowano stan prawny wprowadzeniem dwóch szczebli samorządu: powiatów i samorządowych województw. Dopełnieniem reformy samorządowej było wprowadzenie, począwszy od wyborów samorządowych 27 października 2002 roku, bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Proces reform samorządowo – administracyjnych w Polsce został zwieńczony stworzeniem rozbudowanej struktury samorządu terytorialnego, obejmującego wszystkie szczeble podziału terytorialnego. Całokształt przeprowadzonych reform samorządowych daje mocne podstawy do stwierdzeń, iż pozostaje on w zgodności z standardami europejskimi zawartymi w Europejskiej Karcie Samorządu Lokalnego i Europejskiej Karcie Samorządu Regionalnego. Co równie ważne, spełnia on standardy demokratycznego prawa wspólnotowego.
Dodatni bilans funkcjonowania samorządu gminnego, powiatowego i wojewódzkiego (pomimo potrzeb doskonalenia go) pozostaje niepodważalny, nawet dla największych przeciwników i sceptyków. W opiniach społeczeństw „małych Ojczyzn” z pełną odpowiedzialnością i poparciem mieszkańców można powiedzieć, że po 30 latach funkcjonowania samorząd sprawdził się.

Zapraszamy Państwa też do śledzenia przez internet dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Kluczborku, gdzie zaakcentujemy jubileusz 30-lecia dostępnej na stronie: http://kluczbork.esesja.pl/transmisje_z_obrad_rady

« wstecz

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 2 marca 2021
Imieniny:
Heleny, Pawła, Halszki
«marzec 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031