Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Treść strony

Laureaci Kluczborskich Baszt

ROK 2007

ROK 2008

ROK 2009

ROK 2010

ROK 2011

ROK 2012

ROK 2013

ROK 2014

ROK 2015
ROK 2016

ROK 2017

ROK 2018

ROK 2019

 

  • -

Agnieszka Chrobot

Poetka i nauczycielka języka polskiego Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Z dużym poświęceniem realizowała się jako nauczyciel i wychowawca, angażując się w sprawy młodzieży. Po przejściu na emeryturę zajęła się twórczością literacką. Od 2003 roku opublikowane zostały już cztery tomiki zawierające poezję jej autorstwa. Pan Agnieszka zorganizowała ponad 50 spotkań autorskich z czytelnikami jej poezji.

Zenon Cudowski

Człowiek, dzięki któremu ponownego blasku nabrała perełka architektury stylu klasycystycznego -200-letni Pałac w Maciejowie. W 2006 roku Pan Zenon Cudowski podjął decyzje o rozpoczęciu prac remontowo- budowlanych w obrębie pałacu, których priorytetem miało być zachowanie stylu nadanego przez pierwotnego projektanta pałacu słynnego Carl Gotthard Langhans (twórcę Bramy Brandenburskiej). Na wielkie uznanie zasługuje pieczołowitość i dbałość o najdrobniejsze szczegóły, co w pełni pozwoliło oddać klimat tamtej epoki. Dzięki staraniom nowego właściciela od 1 listopada 2007 Pałac w Maciejowie zyskał status muzeum i otworzył swoje komnaty dla zwiedzających. Również w tym samym roku rozpoczęły się prace mające na celu odrestaurowanie zabytkowego parku otaczającego pałac.

  • -

Pastor Henryk Schröder

Związany jest z Kluczborkiem od 1976 r. Bardzo wiele zdziałał dla ratowania zabytków znajdujących się w Kluczborku. W 1977 r. rozpoczął trwający prawie 3 lata remont kościoła zabytkowego, w 1980 wszczęto remont budynku przy ul. Kopernika 1. Za najlepiej wyremontowany budynek zabytkowy otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki oraz Złotą Odznakę za ratowanie zabytków. Od 1985 r. trwają koncerty organowe. W 1991 r. stworzył Fundację Kluczborskich Wieczorów Muzycznych, które doskonale promują gminę w kraju i poza granicami. Przez dwie kadencje uczestniczył w pracach Komisji Kultury, Oświaty, Sportu i Turystyki w naszej gminie. Szczególnie zajmował się sprawami ochrony zabytków i edukacją kulturalną. Od początku pobytu w Kluczborku organizuje pomoc rodzinom wielodzietnym i patologicznym. Aktualnie ściśle współpracuje ze wszystkimi ośrodkami, które niosą pomoc. Za swoją działalność został wyróżniony Złotym Krzyżem Zasługi oraz odznaką Zasłużony dla Opolszczyzny. Życzliwy dla wszystkich i niosący pomoc każdemu, kto jej potrzebuje. W roku 2003 podczas czerwcowych obchodów nadania Kluczborkowi praw miejskich uhonorowany został Medalem 750-lecia (I edycja), a 11 listopada 2004r. Medalem Zasłużony dla Kluczborka.

  • -

Adam Sokołowski

W 1975r. ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1975r. do 1983r. pracował w Sądzie Rejonowym w Kluczborku, kolejno jako aplikant, asesor i sędzia. W latach 1983-1999 był radcą prawnym, a od 1999 do 2001 pełnił funkcję Zastępcy Burmistrza Miasta Kluczborka. Obecnie pracuje jako notariusz. Od najmłodszych lat uprawiał sport grając w LZS Kuniów, od 1982r. stał się działaczem tego klubu i wspólnie z innymi przeszedł od klasy B do IV ligi. Był inicjatorem powołania Miejskiego Klubu Sportowego i pełnił w nim funkcję wiceprezesa. W 1967r. po raz pierwszy brał udział w mistrzostwach Polski Kibiców Sportowych, w których zdobył tytuł mistrza Opolszczyzny i uplasował się na 19 miejscu w Polsce. Swój pierwszy tytuł mistrza Polski Kibiców Sportowych zdobył w 1977r., a do 1988r. (mistrzostwa nie były organizowane co roku) wywalczył kolejne dwa tytuły. Po trzynastu latach przerwy mistrzostwa Polski Kibiców Sportowych wznowiono w 2001r., które wygrał, jak i kolejne organizowane w następnych latach. W 2007r. zdobył swój 10-ty tytuł mistrza Polski. Wygrał wszystkie cztery teleturnieje "Na olimpijskim szlaku" w wersji indywidualnej. Za zwycięstwa w tych teleturniejach był na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie 1992, Atlancie 1996 i Sydney w 2000r., a w 1988r. wyjechał na mistrzostwa Europy w piłce nożnej, rozgrywane w Republice Federalnej Niemiec. W 1986r. w katowickim Spodku zwyciężył w teleturnieju "Wszystko o mundialach" i w nagrodę wyjechał z reprezentacją Polski do Dublina na mecz w ramach eliminacji do mistrzostw Europy z Irlandią, a także z drużyną Ruchu Chorzów przebywał na turnieju halowym w Hamburgu. W swojej kolekcji ma również tytuły Mistrza Kibiców województwa gorzowskiego, wałbrzyskiego i legnickiego oraz zdobył tytuł Mistrza Dolnego Śląska, które były organizowane tylko raz. W 2006r. wygrał teleturniej "Od Turynu do Pekinu", organizowany przez TV Katowice, a 11 października 2007r. we Wrocławiu otrzymał tytuł Wrocławskiego Kibica z Klasą za zwycięstwo w konkursie wiedzy o historii mistrzostw Europy w piłce nożnej. W 1996r. otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla Opolszczyzny". W roku 2003 podczas czerwcowych jubileuszowych obchodów nadania Kluczborkowi praw miejskich Adama Sokołowskiego uhonorowano Medalem 750-lecia (I edycja) oraz w roku 2008r. medalem Zasłużony dla Kluczborka.

  • -

Wagrem Sp. z o.o.

Firma zajmująca się produkcją i naprawą taboru kolejowego. Zakład przez prawie 60 lat działalności przechodził szereg zmian organizacyjnych. W 2001 w efekcie tych przemian powstała spółka WAGREM. Spółka cały czas bardzo dynamicznie się rozwija poszerzając swój park maszynowy oraz tworząc nowe miejsca pracy, charakteryzuje się wiarygodnością finansową. Potwierdzeniem tych słów są wyróżnienia i nagrody przyznawane firmie. W 2007 roku spółka znalazła się w gronie laureatów rankingu organizowanego przez GAZETĘ PRAWNĄ na najzdrowsze przedsiębiorstwo polskie. Również w tym roku, Spółka Wagrem została wyróżniona "EuroCertyfikat 2007" - to prestiżowe europejskie wyróżnienie przyznawane jest podmiotom gospodarczym szczególnie wyróżniającym się na tle konkurencji.

  • -

Kluczborski Klub Karate

Powstał w 1983 roku z inicjatywy Andrzeja Olech, który do dziś jest prezesem klubu a zarazem trenerem i szkoleniowcem. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i pasji zarówno trenera jak i jego podopiecznych Kluczborski Klub Karate znalazł się w czołówce światowej dyscypliny sportu, którą reprezentuje. Wychowankowie Klubu, do których należą min: Krzysztof Neugebauer, Katarzyna Poręba, Łukasz Wójcik, Łukasz Radwański to członkowie Kadry Narodowej i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Kluczborski Klub Karate jest organizatorem i współorganizatorem zawodów i imprez o charakterze sportowym. Dzięki ofercie zajęci popularyzuje kulturę fizyczną wśród dzieci i młodzieży i tym samym stwarza młodym ludziom wspaniałą alternatywę spędzenia wolnego czasu.

  • -

Miejski Klub Sportowy

Powstał w 2003 roku, od początku swojej działalność skrupulatnie realizuje swój główny cel statutowy, którym jest działalność szkoleniowa. Obecnie w klubie szkoli się ok. 200 adeptów sztuki piłkarskiej w wieku od 7 do 18 lat. Oferta klubu stanowi, więc alternatywę spędzenia wolnego czasy dla wielu młodych ludzi. Wizytówką klubu są drużyny seniorów, z których jedna w 2007 roku osiągnęła upragniony i spektakularny sukces, którym był awans do III ligi. MKS oprócz systematycznie prowadzonej działalności szkoleniowej, jest organizatorem wielu gminnych imprez o charakterze sportowo - rekreacyjnym. Wszystkie te sukcesy osiągnięte zostały dzięki staraniom zawodników oraz garstki działaczy - społeczników, którzy swoją pracą przyczyniają się do ciągłego rozwoju Klubu.

  • -

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kuniów

Powstało w 2004 skupia 24 członków, którzy aktywnie i z zaangażowaniem realizują cela stowarzyszenia - jest to przede wszystkim integracja mieszkańców wsi, promocja regionu, organizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalno-rekreacyjnym. To właśnie z inicjatywy stowarzyszenia i z pomocą unijnych środków udało się odrestaurować zabytkową kuźnię i piekarnię, które to w tej chwili stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Korzystając z pomieszczeń Wiejskiego Domu Kultury, Stowarzyszenie prowadzi szereg zajęć o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych. Dzięki aktywnym działaniom promocyjnym realizowanym min. właśnie przez tą organizację, Kuniów został zgłoszony do Europejskiej Nagrody Odnowy Wsi.

  • -

Cuprod Sp. z o.o.

Firma powstała w 1988 roku i od samego początku jest producentem popularnych biszkoptów. Zatrudnia ok. 150 osób, a zdolności produkcyjne wynoszą ponad 300 ton ciastek miesięcznie. Firma jest jednym z liderów na krajowym rynku, będąc znaczącym dostawcą marek własnych do wielu sieci handlowych. Z każdym rokiem zdobywa również coraz silniejszą pozycję na rynkach zagranicznych. Wzmacnianiu wiodącej roli firmy pomaga również wdrażanie produktów innowacyjnych, takich jak: ciastka bezglutenowe czy bezcukrowe. Spółka cały czas bardzo dynamicznie się rozwija tworząc nowe miejsca pracy. Dzięki konsekwentnym działaniom władz spółki jakość oferowanych przez nią produktów jest bardzo wysoka, czego potwierdzeniem może być wdrożenie i ciągłe doskonalenie systemu zarządzania jakością zgodnego z międzynarodową normą ISO 9001. Spółka w 2006r. i 2007r. otrzymała elitarny tytuł Gazela Biznesu w rankingu organizowanym przez tygodnik "Puls Biznesu" zaś w 2007 roku została uhonorowana tytułem Lidera Eksportu.

  • -

Beniamin Godyla

Przedsiębiorca, był przewodniczącym Rady Sołeckiej w Kujakowicach Górnych przez dwie kadencje, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Kujakowice Górne. Z jego inicjatywy założone zostało konsorcjum producentów "Kołocza Śląskiego" obejmujące swoim zasięgiem województwo opolskie i śląskie. Konsorcjum w swoich działaniach dąży do zarejestrowania w Unii Europejskiej "Kołocza Śląskiego" jako produktu regionalnego. Pan Godyla działając w imieniu konsorcjum oraz z pomocą Urzędu Marszałkowskiego i Związku Rolników Śląskich rozpoczął zakrojoną na szeroką skalę promocję Kołocza, biorąc udział w targach: Farma 2007 i 2008 w Poznaniu i Grüne Woche w Berlinie w 2008r. W dniu 3 sierpnia 2008 na opolskim rynku ustanowili rekord Ginnessa w długości Kołocza Śląskiego osiągając imponujący wynik 136 m.

  • -

Miejski Klub Sportowy

Powstał w 2003 roku, od początku swojej działalność skrupulatnie realizuje swój główny cel statutowy, którym jest działalność szkoleniowa. Obecnie w klubie szkoli się ok. 200 adeptów sztuki piłkarskiej w wieku od 7 do 18 lat. Oferta klubu stanowi, więc alternatywę spędzenia wolnego czasy dla wielu młodych ludzi. Wizytówką klubu są drużyny seniorów, z których jedna w 2007 roku osiągnęła upragniony i spektakularny sukces, którym był awans do III ligi. MKS oprócz systematycznie prowadzonej działalności szkoleniowej, jest organizatorem wielu gminnych imprez o charakterze sportowo - rekreacyjnym. Wszystkie te sukcesy osiągnięte zostały dzięki staraniom zawodników oraz garstki działaczy - społeczników, którzy swoją pracą przyczyniają się do ciągłego rozwoju Klubu.

  • -

Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łowkowic

Powstała w 2004 skupia 24 członków, którzy aktywnie i z zaangażowaniem realizują cela stowarzyszenia - jest to przede wszystkim integracja mieszkańców wsi, promocja regionu, organizacja przedsięwzięć o charakterze kulturalno-rekreacyjnym. To właśnie z inicjatywy stowarzyszenia i z pomocą unijnych środków udało się odrestaurować zabytkową kuźnię i piekarnię, które to w tej chwili stanowią ciekawą atrakcję turystyczną. Korzystając z pomieszczeń Wiejskiego Domu Kultury, Stowarzyszenie prowadzi szereg zajęć o charakterze edukacyjno-rekreacyjnym zarówno dla dzieci i młodzieży jak i dla dorosłych. Dzięki aktywnym działaniom promocyjnym realizowanym min. właśnie przez tą organizację, Kuniów został zgłoszony do Europejskiej Nagrody Odnowy Wsi.

  • -

Ochotnicza Straż Pożarna Kuniów

Została założona w 1927 roku. Pierwszy samochód wjechał do strażnicy 1959 roku. W tym samym roku dzięki ofiarnej pracy strażaków i mieszkańców Kuniowa oddano nowo wybudowaną strażnicę, do której w 1988 dobudowano część socjalną. Obecnie jednostka zrzesza 46 druhów, 2 wspierających oraz 12 osobową Drużynę Kobiecą, Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Obecnie OSP Kuniów jest najlepiej wyposażoną jednostką ochotniczą w gminie, posiada bowiem 5 samochodów oraz wiele sprzętu ratowniczego. Jednostka jako jedyna w gminie wpisana jest do Krajowego Rejestru Ratowniczo Gaśniczego oraz posiada drużynę przeciwpowodziową. Swoimi działaniami jednostka wspiera wiele gminnych imprez dbając o bezpieczeństwo podczas ich trwania i zabezpieczenie przeciwpożarowe.

  • -

Ośrodek Turystyczno Wypoczynkowy w Bąkowie

Ośrodek stanowi doskonałe zaplecze rekreacje dla oddalonego o 5 km miasta Kluczborka, ale również wielu okolicznych miejscowości. Czynny jest przez cztery miesiące (01.06 - 30.09), cały teren jest ogrodzony, oświetlony i strzeżony. Na terenie ośrodka jest 3 ha akwen wodny, na którym można popływać wynajętym rowerem wodnym. W obrębie Ośrodka są również: basen, brodzik dla dzieci, kort tenisowy, boisko do koszykówki i siatkówki plażowej, plac zabaw dla dzieci oraz wypożyczalnia rowerów. Na obiekcie znajdują się dwie nowo oddana do użytku sale, których remont zastał sfinansowany ze środków unijnych. OTW Bąków jest w dziesiątce najlepszych campingów w latach 2001-2007 wg rankingu Polskiej Federacji Campingu i Carawaningu. W ogólnopolskim konkursie Mister Camping na najlepszy camping I nagrodę zdobył aż pięciokrotnie w latach: 1996, 1997, 1998, 2007, 2008. Poza tym zdobył IV miejsce wśród kąpielisk województwa opolskiego wg rankingu Nowej "Trybuny Opolskiej" z roku 2008.

  • -

Stowarzyszenie Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio

Zostało powołane do życia w dniu 25.07.2003 r. Głównym celem hospicjum jest szeroko rozumiana pomoc chorym zbliżającym się do schyłku swojego życia, w ich własnych domach. Taka forma opiek jest niezmiernie istotna dla chorego, gdyż może on być w miejscu, które zna, otoczony ciepłem najbliższej rodziny. Jeżeli jest to konieczne hospicjum wyposaża mieszkanie chorego w niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i medyczny. Pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc opartą na wiedzy i doświadczeniu rehabilitantki oraz specjalistycznych, przyłóżkowych urządzeń rehabilitacyjnych. Oprócz pomocy medycznej, lekarskiej i pielęgniarskiej, hospicjum oferuje opiekę i wsparcie psychologa, prawnika oraz wolontariuszy, skierowaną nie tylko do chorych, ale również ich rodzin, pomagając w ten sposób, aby ostatni okres życia, jaki pozostał choremu, przeżyć jak najlepiej.

  • -

Związek Emerytów Rencistów i Inwalidów

Największa organizacja pozarządowa w powiecie kluczborskim, obecnie zrzesza 1300 emerytów i rencistów w różnym wieku. Związek w swoich działaniach stara się organizować życie kulturalne, wypoczynek i rekreacje najstarszego pokolenia kluczborszczan. Związek w swojej ofercie ma min. organizację spacerów połączonych z gimnastyką korekcyjną, wycieczek rowerowych, wczasów i turnusów rehabilitacyjnych. Poza tym organizuje wiele imprez, które już na stałe wpisały się do gminnego kalendarza kulturalnego. Wszystkie te działania mają na celu integrację środowiska emerytów w Gminie Kluczbork, zachęcenia ich do aktywnego i bogatego życia społecznego i otwarcia się na drugiego człowieka. Związek aktywnie współpracuje z samorządem lokalnym, pozyskując środki finansowe na realizację swoich celów statutowych.

  • -

Flaxpol Sp. z o.o.

Firma powstała w 1991 roku, dziś zatrudnia 240 osób i ma niejako dwa profile działalności jest producentem odzieży roboczej i jednocześnie jest autoryzowanym przedstawicielem producenta płyt wiórowych i laminowanych. Od początku działalności władze spółki ustaliły priorytety, którymi są: wysoka jakość wytwarzanych wyrobów, bogata oferta asortymentowa, osiągnięcie renomy solidnego kontrahenta handlowego. Dzięki temu Spółka ciągle dynamicznie się rozwija tworząc nowe miejsca pracy i zdobywając nowe rynki zbytu. Dzięki konsekwentnym działaniom władz spółki jakość oferowanych przez nią produktów jest bardzo wysoka, czego potwierdzeniem może być wdrażanie systemu zarządzania jakością zgodnego z międzynarodową normą ISO 9001. W 2003 i 2004 roku firma otrzymała elitarny tytuł Gazela Biznesu w organizowanym przez tygodnik "Puls Biznesu" rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm polskich w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

  • -

Józef Golenia

Nagłówek opublikowanego w NTO artykułu mówi o nim "Józef Golenia z Kluczborka - najfajniejszy kibic Rzeczypospolitej". Za wspieranie polskich siatkarzy podczas Mistrzostw Świata w 2007 r. w Japonii oraz promocję regionu w czasie tej imprezy otrzymał w 2007r. w 39 plebiscycie NTO na najpopularniejszych sportowców i trenerów, nagrodę - Puchar Fair Play. Jest inicjatorem wielu imprez charytatywnych. W 2008 roku zorganizował bal charytatywny dla Agaty Mróz, ściągając do Kluczborka gwiazdy polskiej siatkówki. Dochód z balu i licytacji przeznaczono na leczenie siatkarki zmagającej się z białaczką. We wrześniu tego roku był współorganizatorem wielkiej gali siatkówki, podczas, której na hali OSiR w Kluczborku naprzeciw siebie stanęły Delecta Bydgoszcz i Pamapol Wieluń. Siatkarze zagrali dla chorego na ostrą białaczkę limfoblastyczną Mateuszka Szurmaka z Kluczborka.

  • -

Andrzej Kowalik

Bez wahania można powiedzieć, że pszczoły to jego pasja. Jest kierownikiem jednej z najstarszych pasiek w Polsce, Pasieki Zarodowej im. ks. dr Jana Dzierżona, która działa w ramach struktur organizacyjnych Małopolskiego Centrum Biotechnologii w Krasnem. Jego konsekwentne działania i zapał sprawiły, że Pasieka w Maciejowie znacznie rozszerzyła zakres swojej działalności i została zmodernizowana. Poprzez swoją pracę i zaangażowanie dba o to, aby pasieka kontynuowała dzieło pracującego tam kiedyś wielkiego pszczelarza ks. dr Jana Dzierżona, stanowiąc jednocześnie jego żywy pomnik. Dzięki swoim działaniom promuje, charakterystyczne dla Kluczbork tradycje pszczelarskie. Za zasługi dla pszczelarstwa 2005r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi a 2006r. medalem Zasłużony dla Rolnictwa.

  • -

Hydrokom Sp. z o.o.

Spółka Hydrokom powstałą 1993 roku i jest kontynuatorką tradycji miejskiego zakładu wodociągów. Ostatnie lata w Spółce nacechowane są intensywną rozbudową sieci kanalizacyjnej obejmującej Gminę Kluczbork oraz modernizacją infrastruktury technicznej. W 2005 roku w Spółce wdrożono Zintegrowany System Zarządzania Jakością i Środowiskiem wg wymagań norm ISO 9001 i ISO 14001, co w konsekwencji zaowocowało przyznaniem Spółce w 2009 przez Europejskie Forum Odpowiedzialności Ekologicznej tytułu "Firma Bliska Środowisku". Poza kwestiami środowiskowymi duży nacisk stawia się na ciągłe podnoszenie poziomu obsługi klienta, czego wynikiem jest zdobycie przez Spółkę w 2007 certyfikatu "Firma Przyjazna Klientowi". Zaś w 2008 Spółka HYDROKOM po raz kolejny została laureatem konkursu organizowanego przez Krajową Radę Gospodarczą, zdobywając tytuł Przedsiębiorstwo Fair Play. Oprócz swojej działalności statutowej, Spółka aktywnie angażuje się w działalność na rzecz pomocy potrzebującym. Wspomagamy materialnie przedszkola, szkoły, domy dziecka i instytucje zajmujące się pomocą osobom niesprawnym. Zaznacza swoją obecność na różnego rodzaju imprezach sportowych, w szczególności sponsorując rozwój kultury fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

  • -

Jerzy Krzciuk

Mimo, że ma już 70 lat niczym nie przypomina swoim wizerunkiem stereotypowego starszego pana na emeryturze. Kluczborski mors przez ostatnie 10 lat zdążył pobić kilka rekordów, jeśli chodzi o czas przebywania w zimnej wodzie. Jeden z jego największych wyczynów to 18 minut i 52 sekundy w wodzie przy temperaturze powietrza minus 7 stopni - należy podkreślić, że jest to rekord świata. Mors ma też na swoim koncie kilka kulturystycznych rekordów. Na swoje 70 urodziny wycisnął na siłowni 70 kg 70 razy zaś podczas tegorocznych Dni Kluczborka pobił rekord Polski w pompkach na poręczach ustanawiając wynik 93 pompki w ciągu minuty. Wszystkie jego rekordy są udokumentowane w "Księdze Rekordów i Osobliwości" gdzie zyskał miano multirekordzisty. Wszędzie gdzie jeździ pobijać kolejny rekord promuje gminę Kluczbork. Poza sportem znajduje czas dla potrzebujących aktywnie pracując w Caritasie przy parafii MBWW.

  • -

Miejski Klub Sportowy

Powstał w 2003 roku, od początku swojej działalność skrupulatnie realizuje swój główny cel statutowy, którym jest działalność szkoleniowa. Obecnie w klubie szkoli się ok. 200 adeptów sztuki piłkarskiej w wieku od 7 do 18 lat. Oferta klubu stanowi, więc alternatywę spędzenia wolnego czasy dla wielu młodych ludzi. Wizytówką klubu są drużyny seniorów, z których jedna w 2007 roku osiągnęła upragniony i spektakularny sukces, którym był awans do III ligi. MKS oprócz systematycznie prowadzonej działalności szkoleniowej, jest organizatorem wielu gminnych imprez o charakterze sportowo - rekreacyjnym. Wszystkie te sukcesy osiągnięte zostały dzięki staraniom zawodników oraz garstki działaczy - społeczników, którzy swoją pracą przyczyniają się do ciągłego rozwoju Klubu.

  • -

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego 'Kobietom Mammograf'

Stowarzyszenie Regionu Kluczborskiego "Kobietom - Mammograf" ma już 10 lat. Od początku swojej działalności członkowie Stowarzyszenia, nie bacząc na trudności, z ogromnym ładunkiem emocjonalnym podejmowali liczne i różnorodne przedsięwzięcia charytatywne by zgromadzić fundusze i doprowadzić do zakupu mammografu. Wiele tych imprez na stałe wpisała się do kalendarza wydarzeń kulturalnych tworząc lokalną już tradycję. I tak po 8 latach starań główny cel Stowarzyszenia został osiągnięty, udało się zakupić mammograf. Dzięki temu od 12. 10. 2007r. działa w Kluczborku pracownia mammograficzna. Dziś po osiągnięciu najważniejszego celu Stowarzyszenie skupiła się na działaniach dotyczących propagowanie profilaktyki prozdrowotnej oraz upowszechnianie wiedzy o profilaktyce przeciwnowotworowej ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wykrywania. Aktywnie działa na rzecz budowania dialogu pomiędzy władzami samorządowymi a mieszkańcami, poprzez udział w ogólnopolskiej kampanii "Masz głos, masz wybór". Poprzez swoje działania Stowarzyszenie aktywizuje kobiety motywując je do działania oraz odkrywania i rozwijania swoich talentów i pasji.

  • -

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi 'Nadzieja'

Stowarzyszenie "Nadzieja" istniejące od 2001 r. i prowadzi szeroko zakrojoną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest organizatorem 11 różnorodnych form doskonalenia, w których zostało przeszkolone 381 osób z województwa opolskiego. Prowadzi również szereg różnorodnych zajęć terapeutycznych dla osób niepełnosprawnych. W środowisku lokalnym Stowarzyszenie znane jest z różnych imprez integracyjnych, seminariów i konferencji poświęconych tematyce niepełnosprawności. Co 2 lata Stowarzyszenie organizuje Festiwal Niezwykłości prezentujący twórczość artystyczną i rękodzielniczą osób niepełnosprawnych. W ubiegłym roku zorganizowało Międzynarodową Konferencją pn.: "Razem ku wspólnej Europie - prawa osób niepełnosprawnych", która odbiła się szerokim echem w środowisku, czego dowodem są liczne wyróżnienia i nagrody. Poza tym Stowarzyszenie aktywnie współpracuje z Lebenshilfe Goslar i Bad Dürkheim (Niemcy) oraz szkołą specjalną w Navan (Irlandia).

  • -

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - Obwód Kluczborski

Jest organizacją ideowo-wychowawczą skupiającą dzieci, młodzież i dorosłych. W swoich działaniach kieruje się m.in. krzewieniem tradycji narodowych i szeroko rozumianą służbą na rzecz bliźnich. W oparciu o te wzniosłe idee już od 20 lat działa ZHR Obwód Kluczborski, wychowując młode pokolenie kluczborszczan w służbie Bogu, Polsce i bliźnim umożliwiając im realizacje swoich pasji i marzeń. Organizacja w swoich działaniach pamięta o dzieciach i młodzieży z rodzin potrzebujących, była współzałożycielem świetlicy Terapeutyczno - Wychowawczej "Parasol I" i "Parasol II". Rokrocznie ZHR bierze aktywny udział w uroczystościach patriotycznych, od 6 lat ratuje zabytki na Kresach Wschodnich m.in. w Brzeżanach, organizuje letnie i zimowe obozy harcerskie oraz rajdy, zloty i konferencje mające na celu wychowanie młodego człowieka do świadomej postawy obywatelskiej.

  • -

Łukasz Wójcik

Można powiedzieć, że to karateka światowej sławy, członek kadry narodowej, od ponad 8 lat osiągający bardzo dobre wyniki na arenie krajowej i międzynarodowej. Zdobywca elitarnego Pucharu Świata w kumite indywidualnym, który odbył się w tym roku w Polsce w nowo otwartym Centrum Dalekowschodnich Sztuk Walki w Starej Wsi. Ponadto Łukasz został tegorocznym wicemistrzem Europy w Casalle Manferrato we Włoszech, zdobył również tytułu Mistrza Polski (Lublin, maj 2009 r.), a także uplasował się na 2 miejscu w Polskiej Lidze Karate.

  • -

Ocynkownia Śląsk Sp. z o.o.

Ocynkownia Śląsk wchodzi w skład niemieckiego holdingu SEPPELER GRUPPE. Firma znajduje się w Ligocie Dolnej, w sąsiedztwie specjalnej strefy ekonomicznej INVEST PARK, zatrudnia obecnie 63 osób i posiada najszerszą w Europie wannę do cynkowania. W ciągu roku cynkuje się przeszło 30.000 ton wyrobów stalowych. Dzięki konsekwentnym działaniom władz spółki jakość oferowanych przez nią usług jest bardzo wysoka, czego potwierdzeniem może być uzyskanie certyfikatu według normy ISO 9001. Zawsze otwarcie i chętnie współpracują z samorządem lokalnym i mieszkańcami. Należą do grona sponsorów Miejskiego Klubu Sportowego, są fundatorami nowego ogrodzenia kortów w parku. Co roku w okresie świątecznym z ich inicjatywy na kluczborskim rynku staje 10 metrowa choinka, która stanowi dopełnienie świątecznego wystroju miasta. Wspierają osoby niepełnosprawne, szkoły oraz partycypują w organizacji Dni Kluczborka.

  • -

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP Zarząd Miejsko Gminny w Kluczborku

Zarząd Miejsko-Gminny w Kluczborku to 9 jednostek OSP, w których zrzeszonych jest 529 druhów, zarówno mężczyzn jak i kobiet. Spośród 9 jednostek, dwie /OSP Kuniów i OSP Bogacica/ zarejestrowane są w Krajowym Systemie Ratownictwa Technicznego. Zasadniczą działalnością Zarządu i podległych mu jednostek są działania na rzecz ochrony życia, zdrowia i mienia przed pożarami, klęskami żywiołowymi i innego rodzaju zagrożeniami. Dowodem na to była chociażby tegoroczna powódź, podczas której zaangażowanych w ratowanie przed wodą oraz w usuwanie skutków powodzi zaangażowanych było 178 strażaków - ochotników z różnych jednostek.

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Zarząd Gminny w Kluczborku

Towarzystwo Społeczno - Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim Zarząd Gminny w Kluczborku - W 2010 r towarzystwo obchodzi jubileusz 20-lecia. Celem i istotą jego funkcjonowania jest przede wszystkim rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy społecznością lokalną, zamieszkującą od wielu pokoleń tereny naszej Gminy, a mającą niemieckie korzenie a społecznością pochodzenia polskiego. Członkowie stowarzyszenia są pomostem łączącym te społeczności. Inicjują wiele przedsięwzięć takie jak: spotkania adwentowe, Dzień Seniora, kursy języka niemieckiego, które przyczyniają się do wzajemnego, lepszego poznania i zrozumienia się dwóch kultur Polskiej i Niemieckiej. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 20 lat istnienia wielokrotnie reprezentowało Ziemię Kluczborską podczas Spotkań Byłych Kluczborczan w Getyndze a w tym roku w Hildesheim, uświetniając te spotkania występami chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz orkiestr dętych. Bardzo dobrze układa im się współpraca z miastem partnerskim Bad Dürkheim oraz Chemnitz.

  • -

Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dolina Stobrawy"

W 2010 r towarzystwo obchodzi jubileusz 20-lecia. Celem i istotą jego funkcjonowania jest przede wszystkim rozwijanie dobrosąsiedzkich stosunków pomiędzy społecznością lokalną, zamieszkującą od wielu pokoleń tereny naszej Gminy, a mającą niemieckie korzenie a społecznością pochodzenia polskiego. Członkowie stowarzyszenia są pomostem łączącym te społeczności. Inicjują wiele przedsięwzięć takie jak: spotkania adwentowe, Dzień Seniora, kursy języka niemieckiego, które przyczyniają się do wzajemnego, lepszego poznania i zrozumienia się dwóch kultur Polskiej i Niemieckiej. Stowarzyszenie Mniejszości Niemieckiej na przestrzeni 20 lat istnienia wielokrotnie reprezentowało Ziemię Kluczborską podczas Spotkań Byłych Kluczborczan w Getyndze a w tym roku w Hildesheim, uświetniając te spotkania występami chórów dziecięcych i młodzieżowych oraz orkiestr dętych. Bardzo dobrze układa im się współpraca z miastem partnerskim Bad Dürkheim oraz Chemnitz.

Szkoła Tańca "Dance Center"

Szkoła Tańca Dance Center istnieje od 2009 roku, jej założycielami są Adrianna Przybył oraz Mariusz Mierzwa, którzy jako trenerzy uczą tańca dzieci, młodzież i dorosłych. Obecnie w szkole uczy się ponad 150 osób. Szkoła jest organizatorem wielu imprez propagujących taniec. W październiku tego roku zorganizowała Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Jerzego Mierzwy, który w tym roku zyskał rangę imprezy międzynarodowej. Z jej inicjatywy odbyły się również imprezy propagujące inne rodzaje tańca m.in. turniej poppingowy propagujący taniec będący mieszanką stylów tańca funk oraz ulicznego, a także Funk Laboratory promujący style taneczne związane z muzyką hip-hop. Dzięki swoim konsekwentnym działaniom szkoła promuję kulturę tańca zarówno w Gmine Kluczbork jak i poza nią. Pary taneczne szkolące się w Szkole Tańca Dance Center odnoszą sukcesy już na skalę międzynarodową, w najwyższych w swoich kategoriach wiekowych klasach tanecznych. Mowa tu o parze Kornelia Durka i Michał Marzec, którzy za swoje osiągnięcia taneczne znaleźli się w gronie stypendystów Burmistrza.

  • -

Ks. Franciszek Drenda

Przybył do Kluczborka 29 lat temu i otrzymał zadanie zbudowania nowego kościoła. Swoją energią i zaangażowaniem zarażał pracujących z nim ludzi. To, co stworzył to nie tylko budowla, ale przede wszystkim mistyczne miejsce jednoczące wspólnotę parafialną. Ks. Franciszek służył Bogu i ludziom, potrafiąc słuchać o ich codziennych sprawach, troskach i radościach. Dał się poznać jako człowiek bardzo otwarty, wychodzący ze swoimi inicjatywami i niekonwencjonalnymi metodami pracy ze współbraćmi w kapłaństwie, czym zdobył sobie zaufanie i szacunek swoich parafian. W 2001 roku z rąk Burmistrza Gintera Jendrsczoka odebrał medal Zasłużony dla Kluczborka. Zaś w 2009 roku zwyciężył w plebiscycie organizowanym przez Nową Trybunę Opolską na proboszcza roku. Wierny i oddany kibic kluczborskiego MKS-u. Kluczborska Baszta jest zwieńczeniem prawie trzydziestoletniej pracy pełnej pasji i zaangażowania dla Parafii i dla Kluczborka.

  • -

Waldemar Sobota

Piłka nożna jest jego pasją. W 2007 roku, po awansie MKS Kluczbork do III ligi, został zawodnikiem tej drużyny. 15 bramek, które strzelił w III lidze przyczyniło się do awansu drużyny do II ligi. W kolejnym sezonie popularny Waldi nadal był najskuteczniejszym zawodnikiem kluczborskiej drużyny, zdobywając 10 bramek. Już wtedy interesowały się nim kluby ekstraklasy, mimo to Waldek postanowił zostać w Kluczborku i pomóc drużynie w upragnionym awansie do I ligi, a następnie w utrzymaniu się na zapleczu ekstraklasy. Trzy lata wspaniałej i spektakularnej gry Waldka Soboty w Kluczborskim MKS-ie sprawiły, że na długo zostanie on w pamięci kluczborskich kibiców. W prestiżowym plebiscycie NTO dwa razy z rzędu zdobył prestiżowy tytuł piłkarza roku za lata 2008 i 2009. Pomimo iż, w chwili obecnej reprezentuje on barwy Śląska Wrocław to nadal wiernie kibicuje MKS-owi i we wszystkich wywiadach podkreśla swoje przywiązanie to tego miasta i tego klubu.

Mieczysław Nowicki

Słynny polski kolarz. Na początku swojej sportowej kariery specjalizował się kolarstwie torowym. W tej roli brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w 1972, gdzie wraz z drużyną zajął 4. miejsce w wyścigu na 4km na dochodzenie. Był także dwukrotnie indywidualnym mistrzem Polski w tej konkurencji (1970, 1972). Wkrótce po igrzyskach przekwalifikował się i szybko awansował do reprezentacji narodowej szosowców. W 1975 r. zdobył tytuł drużynowego mistrza świata. Rok później na igrzyskach w Montrealu wywalczył drużynowo srebrny medal i brązowy w zawodach indywidualnych. Trzykrotnie startował w Wyścigu Pokoju. Od wielu lat związany z Kluczborkiem, aktywnie angażując się w organizację Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego, który w tym roku odbył się już po raz 37. Swoją osobą dodaje tej imprezie rangi i prestiżu.

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Maciejów "Miodowa Kraina"

Powstało w 2009 roku. Stowarzyszenie to podejmuje szereg działań mających na celu rozwój obszarów wiejskich poprzez aktywizowanie społeczności lokalnej oraz dążenie do poprawy jakości życia na wsi. Promuje tradycje pszczelarskie Maciejowa oraz kładzie nacisk na upowszechnianie turystyki, sportu oraz aktywnego wypoczynku. To właśnie z inicjatywy stowarzyszenia powstała sekcja sportowa szermierki "Go-now" odnosząca ogólnopolskie sukcesy.

  • -

Protea Sp. z o.o.

To firma specjalizująca się w maszynach i konstrukcjach dla zastosowań morskich, stoczniowych, portowych oraz w przemyśle wydobywczym ropy naftowej. W tym roku przypada jubileusz 10-lecia jej powstania, kluczborski oddział firmy został otwarty w 2008 roku. Zawsze otwarcie i chętnie współpracuje z samorządem lokalnym i mieszkańcami współfinansując różnorodne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i sportowym. Wspiera osoby niepełnosprawne, szkoły oraz partycypuje w organizacji Dni Kluczborka.

Katarzyna Juranek-Mazurczak

Jest nauczycielką języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym w Kluczborku. Z dużym poświęceniem realizuje się jako nauczyciel i wychowawca. Prowadzi szkolne koło teatralne, starając się zaszczepić w swoich podopiecznych miłość do sceny oraz teatru. Spektakle "Oskar i Pani Róża" oraz "Romeo i Julia" oprócz tego, że były wystawione na deskach Teatru Kochanowskiego, pozostały na długo w pamięci zarówno aktorów, jak i widzów. Aktywnie angażuje się w działalność charytatywną, m.in. zainicjowała akcję pomocy dla jednego z uczniów kluczborskiego gimnazjum - Roberta Wydery. Poza tym swoimi działaniami wspiera również Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św Ojca Pio.

Kazimierz Kołosowski

Od wielu lat związany z łowkowicką parafią pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Dzięki swoim działaniom promuje charakterystyczne dla Kluczbork tradycje pszczelarskie, za co został uhonorowany przez Prezydenta Polskiego Związku Pszczelarskiego medalem zasłużony dla rozwoju pszczelarstwa. Bardzo aktywnie angażuje się we wszystkie uroczystości związane z postacią wielkiego pszczelarza ks. dr Jana Dzierżona, sprawiając tym samym, iż pamięć o nim nie traci na sile, a dzieło jego pracy znajduje kontynuację.

Tadeusz Błażejewski

Od prawie 40 lat zabiegał skutecznie o powstanie zbiornika retencyjnego w Kluczborku. Już w 1974r. przychodząc na staż otrzymał zadanie ustalenie projektu zbiornika w Biurze Projektów Wodnych i Melioracji w Krakowie. Wtedy miał on mieć powierzchnię 120 ha, a po koronie miała przebiegać droga Opole -Łódź. Pan Tadeusz był zaangażowany we wszystkie prace projektowe a istniały aż trzy koncepcje zbiornika. Obecnie Pan Tadeusz jest generalnym administratorem rzek w powiecie kluczborskim i namysłowskim, zarządzając 500 km rzek.

Kluczborski Klub Karate

Powstał w 1983 roku z inicjatywy Andrzeja Olecha, który do dziś jest prezesem klubu, a zarazem trenerem i sędzią klasy międzynarodowej. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i pasji zarówno trenera, jak i jego podopiecznych Kluczborski Klub Karate znalazł się w czołówce światowej dyscypliny sportu, którą reprezentuje. Wychowankowie Klubu, do których należą min: Krzysztof Neugebauer, Katarzyna Poręba, Łukasz Wójcik, Łukasz Radwański to członkowie Kadry Narodowej i medaliści Mistrzostw Polski, Europy i Świata. Kluczborski Klub Karate jest jednym z nielicznych klubów w Polsce, którego wychowankowie zdobywają medale we wszystkich grupach wiekowych.

Marian Solisz

Jest absolwentem Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, od 2000 roku mieszka i pracuje w Kluczborku. Uprawia malarstwo sztalugowe, pastel i rzeźbę. Jego prace były wystawiane na wielu wystawach zarówno w kraju, jak i za granicą m.in.: Galeria Promocyjna w Warszawie, Galeria Szyb Wilson w Katowicach, Galeria Entropia we Wrocławiu, Ambasada Niemiec w Warszawie, New Century Artists Gallery w Nowym Jorku.

  • -

Stowarzyszenie Miłośników Tańca "SUKCES" Kluczbork

Powstało w 2010 roku.  Stowarzyszenie to podejmuje szereg działań kulturalno – oświatowych i rekreacyjno – sportowych na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych. Promuje taniec oraz rekreacje ruchową. To właśnie z inicjatywy stowarzyszenia zostały zorganizowane Mistrzostwa Polski Południowej w Tańcu Towarzyskim w Kluczborku w 2011 r. w w lutym 2013r. stowarzyszenie jest organizatorem Mistrzostw Polski w Tańcu Towarzyskim. W imieniu stowarzyszenia nagrodę odebrał Prezes Jarosław Marzec.

  • -

SIEGENIA-AUBI Sp. z o.o.

To firma „nastawiona na sukces dziś i jutro”. Zawsze otwarcie i chętnie współpracuje z samorządem lokalnym i mieszkańcami współfinansując różnorodne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i sportowym. Wspiera osoby niepełnosprawne, szkoły oraz partycypuje w organizacji Dni Kluczborka.
W imieniu Spółki nagrodę odebrał Grzegorz Siarka kierownik działu rozwoju i pełnomocnik ds. jakości.

  • -

Andrzej Olech

Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kluczborku, Pierwszy prezes i długoletni trener Kluczborskiego Klubu Karate. Dzięki ciężkiej pracy, zaangażowaniu i pasji zarówno trenera, jak i jego podopiecznych Kluczborski Klub Karate znalazł się w czołówce światowej dyscypliny sportu, którą reprezentuje. Ostatni wielki sukces trenerski to zdobycie przez wychowanków tytułu Mistrza Świata. Pan Andrzej jest jednocześnie Radnym Sejmiku Województwa Opolskiego. Dużą część swojego życia poświęcił i poświęca na prace na rzecz promocji sportu, rekreacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz na inicjowaniu wielu wydarzeń kulturalno - sportowych w gminie.

  • -

Zespół estradowy "BIG ROLL BAND"

Dwunastego grudnia 2007 roku zabrzmiały pierwsze akordy, a wraz z nimi wspomnienia. Muzycy preferują muzykę narodów świata, która niesie nieprzebrane bogactwo wartości artystycznych. Na obecnym etapie rozwoju artystycznego zespół liczy 21 osób. Muzycy doskonalą swój warsztat pod okiem dyrygenta Rolanda Mocigemby pod egidą Kluczborskiego Domu Kultury. 20 marca 2010 zespół gościł wybitnego muzyka Grzegorza Nagórskiego. Wyjątkowo przyjazna atmosfera i regularne próby owocują szeregiem koncertów zarówno w Polsce jak i zagranicą. Big Roll Band wraz z Kluczborskim Domem Kultury wydał w tym roku płytę z muzyką z całego świata.

Leszek Dawid

Kluczborczanin, polski reżyser filmowy i scenarzysta. Absolwent Wydziału Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Autor wielu krótkometrażowych filmów dokumentalnych i fabularnych (m.in. „Moje miejsce” i „Bar na Victorii” o dwóch mieszkańcach Kluczborka wyjeżżdzającvych do Anglii za chlebem) nagradzanych na licznych festiwalach. Nominowany do Paszportu Polityki za rok 2004. Stypendysta i członek Junge Akademie der Kunste w Berlinie, stypendysta Fundacji Nipkow w Berlinie. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego pełnometrażowy debiut fabularny „Ki” nagrodzony m.in. w Paryżu, Cottbus, Gdyni i Krakowie miał swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Wenecji. Ostatnio odniósł spektakularny sukces za sprawą filmu „Jesteś Bogiem”, którego był reżyserem. Film obejrzało ponad milion kinomanów w całej Polsce.
 

  • -

Jagoda Krzemińska

Jagoda zapisała się do historii kluczborskich baszt jako najmłodsza osoba, otrzymująca statuetkę. Liczy zaledwie 16 lat a osiągnęła już tak wiele. Do jej ostatnich sukcesów należy jakże elitarny tytuł Młody Muzyk Roku 2012. Reprezentowała Polskę na finale Młodego Muzyka Roku w Wiedniu, gdzie dała koncert przed 40 tysięczną publicznością. Ilość wygranych konkursów jest imponująca. M. in. zdobyła I miejsce w British Flute Society Flute Competitions 2011 w Londynie, I miejsce w I Ogólnopolskim Konkursie Fletowym SANKYO 2011, Jest stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymuje też stypendium Burmistrza Miasta Kluczborka. Poza tym albo przede wszystkim miła, ciepła zawsze uśmiechniętą i skromna dziewczyna. Jagoda koncertuje zarówno w Polsce, jak i za granicą (Austria, Węgry, Słowacja). 

Mieczysław Godzwon

Zna go większość mieszkańców Kluczborka. Jedni z pracy w byłej kluczborskiej fabryce mebli, inni jako organizatora kolarskiego wyścigu juniorów po ziemi kluczborskiej. Nie wszyscy chyba jednak wiedzą, że Mieczysław Godzwon w swoim sportowym dorobku ma kilkukrotny udział w kolarskich mistrzostwach świata, w wyścigach przełajowych, szosowych oraz Wyścigu Pokoju i że był mistrzem województwa opolskiego w kolarstwie lat 60- tych. Założył w Kluczborku pierwszą sekcję kolarską. W latach 70-tych był wychowawcą wielu liczących się w Polsce kolarzy juniorów. Przez kilka lat był masażystą kadry narodowej kolarzy uczestnicząc w Wyścigu Pokoju oraz wielu mistrzostwach świata tak na szosie, jak i w wyścigach przełajowych. Od 1974 roku organizuje znane w Polsce i za granicą wyścigi kolarskie. Najpierw był to Wyścig Kolarski Juniorów, potem Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów Młodszych po Ziemi Kluczborskiej, a od kilku lat już „(…) po Ziemi Kluczborskiej i Oleskiej". W 2007 r. współzakłada Uczniowski Klub Sportowy „Stobrawa”.

Za swoje zaangażowanie na rzecz rozwoju kolarstwa otrzymał wiele nagród i wyróżnień. M.in.: złoty, srebrny i brązowy medal Polskiego Komitetu Olimpijskiego za rozwój ruchu olimpijskiego w Polsce. W roku 2003 został uhonorowany Medalem Zasłużony dla Kluczborka, w 2011 roku nagrodą „Plastry Miodu” przyznaną przez Starostę Kluczborskiego.  Pan Mieczysław Godzwona – ojciec sukcesu kolarskiego w Kluczborku i organizator wszystkich 40 stu Międzynarodowych Wyścigów Kolarskich Juniorów Młodszych po Ziemi Kluczborskiej otrzymał Kluczborską Basztę podczas jubileuszowej 40 stej edycji wyścigu w maju 2013r.

Zmarł w 2015r.

Parafia MBWW

Dla wielu z nas to tzw. „stara parafia”, którą kierował m.in. ks. Zygmunt Curzydło, ks. i późniejszy biskup Jan Bagiński czy ks. Edmund Podzielny. Tu też był wikarym m.in. zmarły w wypadku ks. Joachim Firreiter czy ks. Franciszek Drenda, którego znamy jako budowniczego „nowej parafii”. Ciekawostką jest, że również tutaj wikarował w latach 1949-1952 sam ks. Curzydło.

W tym roku kościół parafialny pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych obchodził 100-lecie swego istnienia. Ale jego historia jest dłuższa niż te 100 lat - sięga 1897r., gdy podjęto pierwsze starania dotyczące budowy nowej świątyni. Po wielu latach zabiegów dopiero w 1910r. wystawiono zezwolenie na budowę świątyni. Projekt budowli, jak i jej wnętrza został opracowany w Ministerstwie Robót Publicznych w Berlinie, w wydziale budowy obiektów kościelnych prowadzonym przez radcę budowlanego Hossfelda. Kierownictwo budowy prowadzonej przez firmę Skaletz, objął Karol Schablik. Finansowo wspierał właściciel ziemski ze Smard, Preiss, którego rodzinny grobowiec znajduje się na cmentarzu parafialnym. W listopadzie 1910 roku rozpoczęto prace przy wykonywaniu fundamentów. We wrześniu następnego roku mogła się odbyć uroczystość z okazji ustawienia więźby dachowej na budynku kościoła i 25 metrowej konstrukcji wieży. Zimą 1911/1912 rozpoczęto urządzanie wnętrza kościoła, do którego drewniane wyposażenie wykonali stolarze z Żórawiny Wrocławskiej. l czerwca 1913 roku odbyła się konsekracja nowo wybudowanej świątyni dokonana przez kardynała Jerzego Kopp z Wrocławia.

Parafia otrzymała Kluczborską Basztę podczas jubileuszu 100 lecia parafii w czerwcu 2013r.

ULKS Bogdańczowice

Z inicjatywy kilku społeczników w styczniu 2008 roku zawiązane zostało stowarzyszenie o nazwie: Uczniowski Ludowy Klub Sportowy Bogdańczowice. Celem stowarzyszenia jest propagowanie wśród dziewcząt powiatu kluczborskiego zamiłowania do uprawiania piłki nożnej. Prowadzona przez ULKS futbolowa drużyna kobieca jest pierwszą żeńską drużyną w północnej części województwa opolskiego. Drużyna ULKS-u w sezonie 2008/2009 zainaugurowała rozgrywki o mistrzostwo II ligi w piłce nożnej kobiet. Rozgrywki te obejmują obecnie dwa województwa - opolskie i śląskie. 9 czerwca 2013r. w 5 lat od założenia klubu po pokonaniu klubu FC II Katowice 5:0 zawodniczki z Bogdańczowic awansowały do I ligi. Po końcowym gwizdku przyszedł czas na fetę wraz z kibicami, którzy w licznym gronie przybyli na stadion obserwować ten niebywały wyczyn klubu.

Łukasz Radwański

Łukasz Radwański z Kluczborka do tytułów mistrza Polski i świata dorzucił w czerwcu triumf w Pucharze Świata. Rywalizowało w nim ośmiu najlepszych zawodników na kuli ziemskiej. Siódma edycja zawodów rozegranych tym razem w Lublinie potwierdziła, że Polacy to elita, a Łukasz Radwański w piękny sposób nawiązał do chlubnej historii Kluczborskiego Klubu Karate. Wszak to wychowanek naszego klubu Krzysztof Neugebauer jako pierwszy z naszych rodaków wywalczył Puchar Świata, a następnie trzecią i pierwszą lokatę zdobył Łukasz Wójcik. Dla Łukasza Radwańskiego to kolejny wielki sukces, bowiem jest on także mistrzem Polski i mistrzem świata, a triumf w PŚ jest tym cenniejszy, że był to jego debiut w tej imprezie. Puchar Świata należy do największych wydarzeń na świecie jeżeli chodzi karate tradycyjne i jego wygranie to nie lada wyczyn.
- Łukasz to przykład wzorowego sportowca, który cały czas solidnie pracuje i teraz zbiera tego owoce - mówi Andrzej Olech, trener Klucz­borskiego Klubu Karate i sędzia czerwcowych sobotnich zawodów pucharowych.
 

Rialex Crane Systems

Firma została założona w Kluczborku w roku 1992. Przełomowym okresem dla firmy była jednak połowa lat 90-tych, kiedy nawiązano współpracę z renomowanymi firmami zachodnimi (Wampfler, Flender, Abus) oraz wprowadzono na rynek pierwsze własne innowacyjne rozwiązanie (system elastycznego mocowania szyn podsuwnicowych SEMS Rialex). Rok 1996 to pierwsza duża inwestycja Rialexu -  zaprojektowanie i rozruch suwnic dla Huty Częstochowa SA.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat firma Rialex Crane Systems z niewielkiej firmy zatrudniającej pięciu pracowników stała się prężnie działającym przedsiębiorstwem, którego usługi doceniono zarówno w kraju, jak i za granicą. Kolejne zrealizowane inwestycje umacniały jego pozycję, a nawiązywanie współpracy z liderami na rynku dźwignicowym pozwoliło stale wzbogacać ofertę usług Rialexu. W roku 2003 firma uzyskała certyfikat jakości ISO 9001:2000. W latach 2004-2007 zakończyliśmy realizacje trzech wielkich inwestycji dla KGHM Polska Miedź, dla Mittal Steel Poland SA w Krakowie oraz dla Stalprodukt SA Bochnia. Ostatnie kilka lat to okres dalszego intensywnego rozwoju. Liczba pracowników zatrudnionych w firmie niemal się podwoiła. Rok 2008 przyniósł największa dotychczasową inwestycję zagraniczną (Knauf - Elektrownia Pocerady w Czechach) oraz wiele prestiżowych wyróżnień. Firma Rialex uzyskała certyfikat „Przejrzysta Firma” oraz została przyjęta do elitarnego klubu Gazel Biznesu, grona najdynamiczniej rozwijających się firm.

Hotel Spałka

Hotel został zbudowany przy ul. Waryńskiego 16, w przedwojennym zabytkowym budynku, w którym po wojnie mieściło się przedszkole nr 2. To starannie odrestaurowana XIX-wieczna kamienica rozbudowana o nowoczesną, przestronną część hotelową.

W Kluczborku nie było dużego hotelu, w którym mógłby przenocować cały autokar turystów, stąd nasza inwestycja - mówi właściciel Paweł Spałka. - Odrestaurowaliśmy kamienicę i dobudowaliśmy nową część, w sumie powierzchnia użytkowa wynosi 4000 metrów kwadratowych - mówi Marta Krzyśków, dyrektorka Hotelu Spałka.

Do dyspozycji gości oddano 23 pokoje, w tym 3 apartamenty. Hotel posiada windę i dostosowany jest do europejskich norm obsługi osób niepełnosprawnych. Ma dwie sale konferencyjne.

Wojciech Poczta i Rafał Kasprzak

To prywatni przedsiębiorcy, którzy sprawili, że zabytkowy klasycystyczny budynek przy ul. Podwale odzyskał dawną świetność i stał niejednym z reprezentacyjnych budynków w mieście. Ta monumentalna klasycystyczna budowla położona w północno-wschodniej części miasta, była dawniej Zakładem dla Ubogich. Wbudowany dzięki fundacji założonej w 1776 roku przez króla pruskiego Fryderyka II, zwanego Wielkim, według projektu słynnego architekta Karola Gottharda Langhansa. Natomiast 14 grudnia 1939 roku utworzono tu pierwszy na terenie śląskiego okręgu wojskowego jeniecki obóz oficerski pod nazwą Oflag VIII A Kreuzburg.

Budynek został zakupiony przez przedsiębiorców w 2009r i w rekordowym tempie 3 lat wyremontowano pierwsze mieszkania.  W odrestaurowanym  budynku będzie docelowo prawie 100 mieszkań pod wynajem. Lokale są wykonane w wysokim standardzie a dzięki windom  dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Polski Komitet Pomocy Społecznej - Zarząd Rejonowy w Kluczborku

Misją Komitetu, który jest organizacją charytatywną, jest dobrowolne i bezinteresowne niesienie pomocy osobom i rodzinom, które z różnych przyczyn niezdolne są do rozwiązywania swych życiowych problemów, w szczególności ludziom starszym, niepełnosprawnym, chorym, samotnym, zagrożonych demoralizacją, rodzinom pozbawionym środków do życia, ubogim i bezradnym.

Zajmuje się także kształtowaniem postaw społecznych sprzyjających bezpośredniemu uczestnictwu w działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy, bądź wspieranie takich działań.

Powyższe cele Stowarzyszenie realizuje przy pomocy środków finansowych pozyskiwanych od osób fizycznych i prawnych oraz organizacji krajowych i zagranicznych.

Sfera pomocowej aktywności PKPS jest bardzo rozległa, obejmuje wiele środowisk i grup społecznych oraz osób fizycznych. Zakres i skala pomocy systematycznie się poszerzają. Do 1990 r. w kręgu zainteresowania PKPS byli ludzie w podeszłym wieku, chorzy i do nich głównie kierowana była pomoc. Od

1991 r. pomocą objęto również rodziny będące w trudnej sytuacji, dzieci i młodzież z rodzin niewydolnych wychowawczo oraz ubogich. Następna grupa objęta działalnością to osoby niepełnosprawne i od 1994 r. - bezdomni. W 1997r. udzielano szeroko pomocy dotkniętym klęską powodzi, bo taka była wówczas znacząca potrzeba.

Kluczborski Komitet koordynuje transport do magazynu wojewódzkiego, powiatowego i gminnego. Na terenie gminy Kluczbork pomocą objęte jest ok.

1700 osób. Organizacja pod koniec miesiąca wydaje artykuły żywnościowe, przekazuje również potrzebującym gromadzoną w miarę możliwości odzież. Dary pochodzą głównie z Unii Europejskiej.

Stowarzyszenie Wsi Bogacica „Bogatalanta”

To młode stowarzyszenie działa od 21 stycznia 2011 roku. Organizacja skupia 46 członków, mieszkańców wsi Bogacica, w różnym przedziale wiekowym (20–68 lat), którzy reprezentują różne organizacje formalne i nieformalne z naszej miejscowości (OSP, LZS, Mniejszość Niemiecką, Radę Sołecką, Koło Emerytów itd.).

Działając jako Grupa Odnowy Wsi stowarzyszenie pozyskało dotacje i zrealizowało w latach 2007–2010 cztery projekty dofinansowane w ramach Gminnego Konkursu Odnowy Wsi. Były to projekty: „Altanki rozkoszy” (2007r.), dwa etapy projektu „Aleja dębowa, na spacery gotowa” (2008r., 2009r.) oraz projekt „Bogacica wita” (2010r.).

Obecni członkowie Stowarzyszenia od 2007 r. organizują cyklicznie Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym udaje się zgromadzić środki od sponsorów, a także wykorzystać nieodpłatnie pracę mieszkańców w wolontariacie. Od 2011 r. organizowane są Warsztaty Ozdób Bożonarodzeniowych oraz Warsztaty Wypieków Świątecznych, które skupiają wiele kobiet, mieszkanek Bogacicy. Pracują one jako wolontariuszki przy wykonywaniu ozdób.

Od 2007r. przy Bibliotece Gminnej w Bogacicy działa klub pod nazwą „Biblioteczne Baby”, podczas których organizowane są ciekawe prelekcje, spotkania z ciekawymi ludźmi, wieczorki poetyckie, muzyczne, spotkania z bioenergoterapeutką, kosmetyczką.

Stowarzyszenie Wsi Bogacica „Bogatalanta” realizuje projekt edukacyjny „Przez łąki i pola”. Uczestniczą w nim przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści.
Na konkurs grantowy „Po stronie natury” wpłynęło 365 wniosków z całej Polski. Kolejnym projektem realizowanym przez Stowarzyszenie "Bogatalanta" jest projekt PO FIO "Czy z zachodu, czy ze wschodu, byle razem i do przodu”. Adresatami tego zadania publicznego są przede wszystkim mieszkańcy Bogacicy, Smard Górnych, Smard Dolnych, Czapli Starych oraz innych pobliskich wsi.

Adam Sokołowski

Bezsprzecznie można określić go mianem króla polskich kibiców. W 1967r. po raz pierwszy wziął udział w mistrzostwach Polski Kibiców Sportowych, w których zdobył tytuł mistrza Opolszczyzny i uplasował się na 19 miejscu w Polsce. Swój pierwszy tytuł mistrza Polski Kibiców Sportowych zdobył w 1977r. Od 2001 roku Adam Sokołowski jest niepokonany.W tym roku w jego ręce powędrowało 14 z rzędu trofeum mistrza. Jak sam mówi: „Czternasta wygrana nie cieszy mniej. Jest wręcz przeciwnie, bo jestem szczęśliwy, że utrzymałem tytuł i zdobyłem kolejny puchar”. W tym roku do tytułów i wyróżnień, które na przestrzeni lat zgromadził Pan Adam doszedł jeszcze jeden tytuł „CZŁOWIEK 25-LECIA” zdobyty w plebiscycie organizowanym przez Nową Trybunę Opolską, w którym głosowali mieszkańcy Kluczborka.

Jarosław Przybył

Sędzia piłkarski, który sędziuje od 1999 roku. Od 2008r. rozstrzygał spotkania II ligi. Doskonałe oceny jakie otrzymał za swoją pracę sprawiły, iż znalazł się on w Top Amator – grupie 25 najlepszych polskich sędziów amatorów. W 2013 roku zadebiutował na arenie międzynarodowej – poprowadził mecz reprezentacji Polski U-18 z Czechami.

Obecnie jako trzeci w historii kluczborski arbiter, sędziuje mecze Ekstraklasy. W maju tego roku poprowadził mecz finałowy Pucharu Polski Zagłębie Lubin – Zawisza Bydgoszcz, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Marek Woźniak

Pomysłodawca i organizator nietypowego przedsięwzięcia – mszy świętej za zmarłych motocyklistów MEMENTO MORI, która po raz pierwszy odbyła się w Kuniowie w 2005r.Msza z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników, którzy chcą wspominać swoich tragicznie zmarłych przyjaciół czy członków rodzin. W tym roku we mszy uczestniczyło ok. 1800 motocyklistów.

Dawid Rojowski

Młodzieżowiec z Kluczborskiego Klubu Karate, którego największym tegorocznym sukcesem było zdobycie tytułu mistrza świata w kumie indywidualnym na Mistrzostwach Świata w Karate Tradycyjnym, które odbyły się w Genewie. Na uwagę zasługują również inne tegoroczne sukcesy Dawida  a mianowicie dwa złote medale i jeden brązowy na Mistrzostwach Polski w Karate Tradycyjnym w Gdańsku oraz I miejsce i złoto w kumie indywidualnym  w Pradze na XXXI  Mistrzostwa Europy w Karate Tradycyjnym. Zdobył również złoto w kumie na turniejach Silesia Cup w Bytomiu oraz Wratislavia Cup we Wrocławiu.

ORKIESTRA DĘTA BAŻANY

Początki orkiestry dętej w Bażanach sięgają aż 1925 roku. Przez tak wiele lat orkiestra ukształtowała wielu muzyków, którzy z pasją i z zaangażowaniem promują Gminę Kluczbork. Dziś orkiestra skupia ok. trzydziestu muzyków, grających pod batutą Rolanda Mocigemby. Formacja zajmuje czołowe miejsca w przeglądach na szczeblu lokalnym, wojewódzkim i międzywojewódzkim. W tym roku zajęła I miejsce w międzywojewódzkim przeglądzie orkiestr dętych w Byczynie.

Uczniowski Klub Sportowy MICKIEWICZ KLUCZBORK

Klub powstał w 2012 roku z inicjatywy Pana Piotra Radosia oraz Pana Józefa Goleni. Młodzi siatkarze pod okiem trenera Mariusza Łysiaka w tym roku zdobyli awans do II ligi na szczeblu centralnym.Spektakularna gra młodych siatkarzy na każdym meczu gromadzi duże rzesze kibiców siatkówki. W ramach klubu prowadzona jest z dużym zaangażowaniem działalność szkoleniowa. Działają dwie grupy młodzieżowe chłopców, którzy trenują pod okiem zawodników UKS Mickiewicz posiadających uprawnienia trenerskie.

LZS BLYSS KUJAKOWICE

To zespół tenisistów stołowych, którzy w zeszłym roku dzięki doskonałym wynikom awansowali do II ligi, w której obok Kujakowic, Opolszczyznę reprezentowała, tylko jeszcze AZS Nysa. Drużyna drugi sezon utrzymuje się w II lidze a poziom jej gry wskazuje na to, iż ma duże szanse awansować do pierwszej ligi. Zawodnicy Klubu pracują z młodzieżą prowadząc cztery szkółki tenisa stołowego przy szkołach podstawowych w Bogacicy, Kujakowicach, Chocianowicach i Kluczborku PSP nr 2.

NOWO PRODUCTS SPÓŁKA z o.o.

Firma istnieje od 19 specjalizuje się w konfekcjonowaniu żyłek syntetycznych. Dzięki konsekwentnym działaniom władz spółki jakość oferowanych przez nią usług jest bardzo wysoka. Zawsze otwarcie i chętnie współpracują z samorządem lokalnym i mieszkańcami współfinansując różnorodne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i sportowym. Wspierają osoby niepełnosprawne, szkoły oraz partycypują w organizacji Dni Kluczborka. Należą również do grona sponsorów Miejskiego Klubu Sportowego.

STOWARZYSZENIE RODZICÓW, PRZYJACIÓŁ DZIECI I MŁODZIEŻY, OSÓB ZE SPECJALNYMI POTRZEBAMI PRZY PUBLICZNYM PRZEDSZKOLU NR 2 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI W KLUCZBORKU

Stowarzyszenie skupia się na działaniach adresowanych do osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów, zapewniając im wsparcie i pomoc. Stwarza możliwość, by choć przez chwilę opiekunowie i ich pociechy mogli oderwać się od problemów dnia codziennego.

Do najważniejszych projektów realizowanych przez Stowarzyszenie należą m.in. radosne mikołajki, które przynoszą radość setkom osób niepełnosprawnych. W imieniu Stowarzyszenia nagrodę odebrała jej Prezes Pani Grażyna Popek z podopiecznym.

PROF. ZW. DR HAB. ANDRZEJ CHOROSIŃSKI

Improwizator, profesor zwyczajny i były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz doktor honoris causa koreańskiego Keimyung Chopin University.  5 maja 2015r. odbył się w Kościele Ewangelickim p.w. Zbawiciela w Kluczborku koncert inaugurujący XXX Jubileuszową Edycję Europejskiego Festiwalu Muzyki Organowej. W tych szczególnych okolicznościach Burmistrz Miasta Kluczbork Jarosław Kielar wręczył prof. dr hab. Andrzejowi Chorosińskiemu „Kluczborską Basztę" za zaangażowanie i wieloletnią współpracę. Andrzej Chorosiński kierownik muzyczny koncertów, ich współorganizator i wspaniały muzyk. To właśnie prof. Chorosiński wcielił w życie pomysł odbywania się koncertów na doskonale wyremontowanych zabytkowych organach, wykonując pierwszy, historyczny już koncert.

Iwona Baldy

Pani Iwona, nauczycielka języka polskiego, opiekunka Dyskusyjnego Klubu Filmowego działającego przy kluczborskim Zespole Szkól Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza. Swoim zamiłowaniem do sztuki filmowej inspiruje uczniów i nauczycieli. Dzięki jej współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej i Filmoteką Szkolną powstała w ogólniaku profesjonalna sala kinowa będąca jedyną tego typu pracownią w województwie opolskim i trzecią w kraju.

Działania Pani Iwony zostały docenione we wrześniu br. podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie odebrała z rąk  wybitnego reżysera i scenarzysty Wojciecha Marczewskiego nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Edukacja młodego widza” jako liderka Filmoteki Szkolnej w województwie opolskim.

Adam Ryczek

Swoją przygodę z sędziowaniem piłki siatkowej rozpoczął w 1960 roku i trwa ona nieprzerwanie do dzisiaj. Jest jedynym sędzią siatkarskim z tak długim stażem. Podczas 55 lat sędziował ponad 1200 meczy, z czego  600 na szczeblu centralnym oraz 21 meczy na szczeblu międzynarodowym i międzypaństwowym. Liczba zdobytych odznaczeń jest ogromna m.in. Srebrna i Złota Honorowa Odznaka PZPS, Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. za 50 lat pracy został uhonorowany kryształowym gwizdkiem i piłką oraz złotą kasetką.

Andrzej Olech

Pan Andrzej- pierwszy prezes i długoletni trener Kluczborskiego Klubu Karate,  posiadacz piątego Dana, sędzia klasy międzynarodowej i instruktor jogi, ale przede wszystkim szkoleniowiec i wychowawca wielu pokoleń znakomitych karateków. Dzięki systematycznej pracy, zaangażowaniu i pasji zarówno trenera, jak i jego podopiecznych Kluczborski Klub Karate znalazł się w czołówce światowej dyscypliny sportu, którą reprezentuje. Ostatni wielki sukces trenerski to zdobycie miesiąc temu przez wychowanków tytułów Mistrzów Europy w Wilnie. Dużą część swojego życia poświęcił i poświęca na pracę na rzecz promocji sportu, rekreacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz na inicjowaniu wielu wydarzeń kulturalno-sportowych w gminie.

STOWARZYSZENIE UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w Kluczborku

Uniwersytet powstał w 2004 roku z inicjatywy Leopolda Sułka, byłego dyrektora Zespołu Szkół Licealno-Technicznych. Słuchacze Uniwersytetu mogą uczestniczyć m.in. w wykładach z psychologii, literatury, historii. Dodatkowo oferowane są zajęcia w mniejszych grupach z obsługi komputera i internetu czy lektoraty.  Organizowane są spotkania np. z okazji pożegnania lata, spotkania z ciekawymi ludźmi . Uniwersytet prowadzi zespół wokalny. Bierze udział w Kluczborskiej Radzie ds. Seniorów. Jako stowarzyszenie działa bardzo prężnie, wciąż się rozwija i ma niekończące się plany na przyszłość, bo dla jego członkiń i członków nie ma słowa STOP czy NIEMOŻLIWE.

MIEJSKI KLUB SPORTOWY

To już czwarta Kluczborska Baszta, którą otrzymał MKS i dołącza do trzech Baszt wręczonych klubowi w latach 2007-2009.

Miejski Klub Sportowy, czyli MKS Kluczbork założony został w 2003 roku. Od początku swojej działalności skrupulatnie realizuje swój główny cel statutowy, którym jest działalność szkoleniowa. Obecnie w klubie szkoli się ok. 250 adeptów sztuki piłkarskiej w wieku od 5 do 18 lat w 12 grupach dziecięco-młodzieżowych.. MKS oprócz systematycznie prowadzonej działalności szkoleniowej jest organizatorem wielu gminnych imprez o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Wszystkie te sukcesy osiągnięte zostały dzięki staraniom zawodników oraz garstki działaczy-społeczników, którzy swoją pracą przyczyniają się do ciągłego rozwoju Klubu.                                        

Największym sukcesem klubu był ponowny awans do I Ligi, gdzie jako benjaminek radzi sobie bardzo dobrze

ATHLETIC Sp. z o.o.

Spółka należy do grupy kapitałowej, w skład której wchodzą MUSIC STORE Sp. z o.o. w Poznaniu oraz SAP RENOVATION Sp. z o.o. w Kaliszu. ATHLETIC  jest jednym z czołowych liderów w produkcji statywów do instrumentów muzycznych na świecie oraz profesjonalnych systemów scenicznych. Produkty firmy znane są w Polsce pod własną marką ATHLETIC oraz pod marką ALUSTAGE. Cieszą się również dużym uznaniem u klientów na czterech kontynentach w trzydziestu sześciu krajach, gdzie ciągły i dynamiczny eksport wymusza na nas zaspokojenie potrzeb klienta w towar profesjonalny za rozsądną cenę. Firma Athletic angażuje się również w życie kulturalne gminy wspierając Dni Kluczborka, Stolicę Reggae Festiwal i inne imprezy gminne.

ELSAN S.C

Firma została założona 1 kwietnia 1993 roku jako spółka cywilna i zarejestrowana pod nazwą ELSAN s.c. Właściciele  spółki Antoni Kozioł i Henryk Stanisławski sami przyznają, że wystartowali 1 kwietnia i jakby się im nie udało to zawsze można by powiedzieć ze był to żart prima aprillisowy. Tak się jednak nie stało. Firma działa na rynku krajowym,  wykonuje instalacje elektryczne, grzewcze i sanitarne w budownictwie przemysłowym i mieszkalnym. Od początku swojej działalności firma związana jest z Kluczborkiem. Wykonywała roboty instalacyjne przy budowie hal  przemysłowych i budynków biurowych SIEGENIA, Ocynkowni Śląsk, WAGREM i PROTEA, jak również oświetlenie wielu ulic, stadionu ze sztuczną nawierzchnią oraz innych obiektów na terenie naszego miasta, województwa i województw ościennych.

Firma od wielu lat uczestniczy w organizacji Dni Kluczborka, wykonuje oświetlenie świąteczne miasta i co rocznie oświetla choinkę na Rynku, wspomaga również działalność klubów sportowych i wspiera także przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym.

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ BORKOWIC

Stowarzyszenie działa dopiero od pięciu lat a już odniosło liczne sukcesy. Największym sukcesem jest utworzenie wioski tematycznej „Borkowice wioska drewna”, co spowodowało podniesienie atrakcyjności turystycznej Borkowic. Stowarzyszenie pozyskuje środki krajowe i unijne na różne inicjatywy m.in. gry terenowe Kuest, ścieżka zmysłów, ścieżka edukacyjna. Każdy wjeżdżający do miejscowości od razu zauważy duże drewniane rzeźby figuralne przedstawiające postaci ściśle związane z drewnem np. Duch lasu, ławka z bobrami i inne.  Dzięki działaniom członków stowarzyszenia powstała w sali wiejskiej izba regionalna poświęcona starym przedmiotom drewnianym. Stowarzyszenie ściśle współpracuje z Gminą Kluczbork oraz Stowarzyszeniem LGD Dolina Stobrawy oraz lokalnymi organizacjami Borkowic.

Mirosław Gos

Mirosław Gos to nauczyciel geografii w I LO im. Adama Mickiewicza i miłośnik lokalnej historii. Oto co mówił o sobie w zeszłym roku w rozmowie z Moniką Kluf:

W 2000r. Mirosław Gos uznał, że turniej wiedzy o powiecie to świetny forma zaciekawienia młodzieży lokalną historią, ciekawymi miejscami i ludźmi, interesującymi, a mało znanymi faktami czy ciekawostkami jak podwołczyńskie solanki, piramida w Rożnowie czy laskowickie mumie. Tak pojawił się powiatowy konkurs „Co wiecie o powiecie”. Czas przygotowania do konkursu, grzebanie w źródłach, w internecie - jest chyba bardziej odkrywaniem niż wkuwaniem. Bo miłość do historii, zagadek i nieznanych faktów na zawsze pozostaje w każdym, kto zetknął się z historyczną pasją i Panem Mirkiem Gosem. Dzięki jego inicjatywie powstało szerzące wiedzę Stowarzyszenie Miłośników Kluczborka i Ziemi Kluczborskiej.

Publiczne Przedszkole nr 5

W marcu 1964r. powołano społeczny komitet budowy przedszkola, a niecałe 4 lata później dokonano uroczystego otwarcia placówki nadając jej imię Marii Konopnickiej. Po latach w wyniku reorganizacji placówek oświatowych na terenie naszej gminy przedszkole posiada oddziały zamiejscowe w Kraskowie i Ligocie Dolnej.

Przedszkolna „piątka” dysponuje bogatą gamę tradycji przedszkolnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje organizowany od 15 lat Festiwal Przedszkolnych Talentów Muzycznych z cyklu „Śpiewam, tańczę, gram, choć niewiele latek mam”. Ta środowiskowa impreza o zasięgu powiatowym organizowana jest co roku w maju i biorą w niej dzieci z przedszkoli całego powiatu kluczborskiego.

W ciągu roku organizowane są także różnorodne inne uroczystości czy wycieczki. Dzięki nim dzieci mają możliwość zdobywania nowych wiadomości i umiejętności za sprawą bezpośredniego kontaktu ze środowiskiem przyrodniczym i społecznym.

W dorobku placówki znaleźć można wiele dyplomów, podziękowań świadczących o dużym zaangażowaniu w konkursy, przeglądy i zawody organizowane również poza placówką. Dzieci biorą udział np. w gminnym spotkaniu z poezją dziecięcą, w konkursach plastycznych, ekologicznych czy przyrodniczych, w zawodach sportowych.

Famur FAMAK S.A.

Zakłady Famaku od lat związane są z Kluczborkiem. Przedsiębiorstwo zostało utworzone 15 maja 1945r. na bazie poniemieckiej firmy położonej w Kluczborku. Powstałe wówczas przedsiębiorstwo nosiło nazwę: Kluczborskie Zakłady Mechaniczne i Odlewnia. Na początku produkcja miała charakter głównie usługowy i ograniczała się do wykonawstwa napraw sprzętu rolniczego, spożywczego oraz świadczenia usług na rzecz miejscowej ludności.

Po latach zmieniło nazwę na Fabrykę Maszyn i Urządzeń FAMAK. Potem zyskało status spółki akcyjnej. Jako Famak S.A. z rekomendacji Urzędu Rady Ministrów, jako pierwsza firma z krajów Europy Środkowej i Wschodniej została przyjęta na członka Europejskiej Fundacji Zarządzania Jakością – EFQM z siedzibą w Brukseli. FAMAK otrzymał też wiele nagród, m.in.:

- W roku 1999 został Laureatem Głównej Nagrody Wybitny Polski Eksporter

- W roku 2000 został nominowany przez Ministra Gospodarki do Akademii Marek.

Obecnie zakład funkcjonuje w ramach TDJ S.A. jako FAMUR FAMAK S.A. i jest światowej klasy liderem w produkcji konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń transportowo-dźwigowych dla odbiorców z różnych zakątków świata, o tradycji sięgającej 1945 roku.

Iwona i Arkadiusz Chmiel

Państwo Iwona i Arkadiusz Chmiel to wieloletni niezłomni działacze społeczni, dzięki którym dynamicznie rozwija się stała współpraca pomiędzy mieszkańcami gminy Kluczbork i Goslar. Można ich bezsprzecznie nazwać „dobrymi ambasadorami” mieszkańców obu miast.

Od 2004r. skutecznie zabiegali o nawiązanie współpracy pomiędzy niepełnosprawnymi mieszkańcami Goslar (uczestnikami Lebenshilfe) a niepełnosprawnymi uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczborku. Ich wysiłki zaowocowały dwa lata później kiedy grupa osób niepełnosprawnych wraz z opiekunami z Lebenshilfe z Goslar po raz pierwszy przyjechała do Kluczborka. W 2007r. niepełnosprawni kluczborczanie pojechali do Niemiec. I tak co roku lub dwa odbywa się partnerska wymiana niepełnosprawnych.

Ale osoby niepełnosprawne to nie jedyna niwa współpracy. Innym polem dla wspólnych działań okazał się sport. W 2003r. małżeństwo Chmiel zainicjowało współpracę młodzieży w oparciu o sport. Dzięki ich staraniom corocznie organizowane są obozy i turnieje sportowe dla młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych (uczestnicy mają od 10 do 18 lat) obu miast. Od 2009r. nagrodzeni tegoroczną Kluczborską Basztą organizują Międzynarodowe Turnieje Piłki Nożnej Oldbojów o Puchar Norberta Wolfa w Goslar i Kluczborku.

Państwo Chmiel to ludzie o ogromnym sercu i chęci niesienia pomocy innym. Od wielu lat organizują, sponsorują i zaopatrują w sprzęt Ludowe Zespoły Sportowe i oraz placówki działające na rzecz osób niepełnosprawnych.

Iwona i Janusz Śliczni

Państwo Iwona i Janusz Śliczni mieszkają w podkluczborskim Biadaczu-Kamienisku. Znamy ich jako właścicieli gospodarstwa ekologicznego z bazą turystyczną i propagatorów edukacji ekologicznej.

Zaczęło się od przekształcenia prowadzonego już gospodarstwa w gospodarstwo ekologiczne – po latach okazało się, że to najstarsze na Opolszczyźnie gospodarstwo tego typu. Gospodarstwo to za swoją działalność związaną z ochroną wód zostało wyróżnione w konkursie „Rolnik Roku Morzą Bałtyckiego”. Kilkakrotnie otrzymywało też tytuł najlepszego gospodarstwa ekologicznego woj.opolskiego czy Polski.

Jednocześnie doszła działalność ekologiczna. Gospodarze organizują seminaria dla rolników, udzielają się na konferencjach czy spotkaniach poświęconych tej tematyce. Prowadzą wykłady o zasadach funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego, przetwórstwie i marketingu produktów ekologicznych i turystyce. Od 12 lat prowadzą też zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży pozwalające uczestnikom poznać przyrodę oraz tradycje wsi i rolnictwa. Od kilku lat praktyki w gospodarstwie odbywają uczniowie szkół rolniczych i studenci Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego.

Na terenie gospodarstwa znajduje się również baza turystyczna, która pozwala odwiedzającym je gościom poznać zasady działania i funkcjonowania samowystarczalnego ekologicznego gospodarstwa. Od lat 90-tych setki osób spędziło tam wolny czas i miało okazję poznać ziemię kluczborską.

Te trzy filary działania Państwa Ślicznych, czyli gospodarstwo ekologiczne, edukacja ekologiczna i turystyka, są ze sobą ściśle powiązane i wszystkie opierają się na ich pasji, a jest nią … życie w zgodzie z przyrodą.

Kluczborskie Towarzystwo Pomocy Sprawnym Inaczej „MUMINKI”

Organizacja działa od ponad 20 lat na rzecz osób niepełnosprawnych z Kluczborka i okolic. Stowarzyszenie nie ma siedziby, nie ma zatrudnionych pracowników, nie prowadzi działalności gospodarczej. To jednak nie przeszkadza w tym, aby integrować osoby niepełnosprawne, organizować wspólne spotkania, imprezy i wyjazdy dla podopiecznych i wolontariuszy.

Celem stowarzyszenia jest przynoszenie radości i uśmiechu osobom, które często nie mają kontaktu z rówieśnikami ani bliskimi, które są odsunięte od życia społecznego, zapomniane przez innych pełnosprawnych obywateli. Stowarzyszenie zachęca osoby niepełnosprawne, ich rodziny i opiekunów do uczestnictwa w spotkaniach, które mogą być okazją do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, możliwością wspólnego wyjazdu lub uczestniczenia w ciekawym wydarzeniu. Dzięki gościnności i życzliwości księdza proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa od wielu lat członkowie i przyjaciele stowarzyszenia mogą się spotykać w salach katechetycznych parafii. Czas ten spędzony na rozmowach, omówieniu bieżących spraw, zabawach integracyjnych i innych atrakcjach jest bardzo cenny. Cieszy także fakt, że wolontariusze przyprowadzają na te spotkania osoby, które same fizycznie nie dałyby rady dotrzeć. Animatorzy czują się odpowiedzialni za comiesięczne spotkania, szykują poczęstunek, gorącą herbatę i sprawiają, że na godzinę sala katechetyczna zmienia się w miejsce radosnych spotkań integracyjnych.

Obok comiesięcznych spotkań przy parafii, organizowane są także imprezy okolicznościowe takie jak zabawy andrzejkowe, sylwestrowe i karnawałowe, spotkania mikołajkowe i opłatkowe, wspólne wycieczki (np.: do kina do Opola lub Katowic, do teatru do Wrocławia, do kopalni srebra w Tarnowskich Górach, do jura parku w Krasiejowie i wiele innych), a spacery, ogniska, wyjścia na basen i inne wydarzenia jednoczące niepełnosprawnych z opiekunami. Wszystkie te inicjatywy łamią stereotypy o osobach niepełnosprawnych. Zdobycie szczytu górskiego, jazda konno czy przepłynięcie basenu nie jest już dla nich niemożliwe. Członkowie, wolontariusze i przyjaciele stowarzyszenia swymi działaniami starają sie urzeczywistniać marzenia podopiecznych, uczynić dla nich osiągalnym, to co dla innych jest powszednie.

Waldemar Sochacki

Jest instruktorem, prowadzi zajęcia i posiada II dana w aikido. Działa na rzecz lokalnej społeczności poprzez organizację i udział w imprezach mających charakter edukacyjny i profilaktyczny; tu wymienić można np. akcję „Stop Narkotykom” czy warsztaty „Bezpieczna Kobieta” w 2016r. Organizuje imprezy o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym rozsławiając Ziemię Kluczborską w kraju i za granicą. Szerokim echem w świecie aikido odbiło się seminarium zorganizowane w Kampusie „Stobrawa” z udziałem legendarnego japońskiego mistrza Minoru Kanetsuki.W 2016r. za długoletnie zaangażowanie w rozwój i propagowanie sztuk walki na terenie Ziemi Kluczborskiej oraz promowanie właściwej postawy wśród dzieci i młodzieży został wyróżniony nagrodą z funduszu MSWiA.

Dawid Rojowski

Mistrz Świata w karate Tradycyjnym w Krakowie XXVII MP Seniorów, Młodzieżowców (…) w KT w Sopocie: I miejsce indywidualnie w ko-go kumite, I miejsce drużynowo (+ Radwański i Dziurowski) w kumite oraz I miejsce w ko-go kumite mężczyzn, członek kadry narodowejumite oraz I miejsce w ko-go kumite mężczyzn, członek kadry narodowej

Łukasz Radwański

Mistrz świata w kumie drużynowym  reprezentował Polskę podczas MŚwiata w KT w Krakowie (X 2016), XXVII MP Seniorów, Młodzieżowców (…) w KT w Sopocie: I miejsce drużynowo (+ Rojowski i Dziurowski) w kumite (wszystko: seniorzy), członek kadry narodowej.

Uczniowski Klub Sportowy Junior Kluczbork

UKS Junior Kluczbork obchodził w 2017 roku jubileusz 20 lecia działalności klubu.  UKS Junior Kluczbork  wyszkolił na przestrzeni 20 lat ponad 2 500 osób  m.in. tak wspaniałych pływaków i pływaczki jak : Sonja Bochyńska, Andrzej Lemek, Piotr Smoliński i wielu innych. Nagrodę odebrał Pan Krzysztof Kiliński,  pierwszy trener i założyciel klubu wraz z młodą pływaczką z klubu Niną Rygiel.

Parafia ewangelicko - Augsburska w Kluczborku

Historia Parafii ewangelicko – Augsburskiej oraz kościoła  pw Zbawiciela najstarszej budowli w Kluczborku była i jest nierozerwalnie związana z historią naszego miasta. To właśnie w tym kościele odbywają się z inicjatywy ówczesnego pastora Henryka Schrödera, od 32 lat Kluczborskie Koncerty organowe, które rozsławiły Kluczbork w kraju i zagranicy.

W 2017 roku parafia podjęła się wielkiego wyznania jakim były obchody 500 lecia reformacji. Wystawa w muzeum „500 lat reformacji”, panel dyskusyjny i wielki finał –koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk - Solus Christus są dowodem na to, że parafia podołała tak wielkiemu wyzwaniu.

Stacja Opieki Caritas diecezji Opolskiej

W dniu 10 października 2017 roku przypadł jubileusz 25-lecia otwarcia pierwszej Stacji Opieki Caritas na terenie diecezji opolskiej. Opieka ta w Gminie Kluczbork wykonywana  jest przez zespół 5 pielęgniarek środowiskowych, których działania głównie ukierunkowane są na wykonywanie zabiegów pielęgnacyjno-leczniczych, promocję i profilaktykę zdrowotną. Przez 25 lat istnienia stacji odbyło się 300 tys. wizyt domowych. Stacja prowadzi także wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i łóżek.

Magda Durecka

Magda Durecka - muzyk, wokalistka, absolwentka Studium Piosenkarskiego w Poznaniu, oraz magister pedagogiki o specjalizacji animacja z arteterapią. Jako wokalistka nagrała 25 płyt solowych, występowała m.in. na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Poza swoją pracą nagraniowo – koncertową od 10 lat dzieli się swoim doświadczeniem z młodymi adeptami sztuki wokalnej, prowadząc jako nauczyciel wokalu Studio Piosenki w Młodzieżowym Domu Kultury w Kluczborku. Wychowankowie pani Magdy z sukcesami biorą udział w festiwalach i przeglądach piosenki nie tylko na szczeblu ogólnopolskim, ale także międzynarodowym.

Fundacja Artem Silesiam Promovere w Kuniowie

Fundacja prowadzi działalność w zakresie promocji i animacji środowiska lokalnego od kultury, poprzez zdrowie, dobroczynność, oświatę do działań społecznych. Finalista nagrody SUPER SAMORZĄD 2017r. którą otrzymała fundacja oraz Gmina Kluczbork.

Angelika Pawłowska

Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Kuczborku, od początku jej kariera związana jest z pracą z dziećmi w Dziale Świetlica Terapeutycznao-Wychowawcza “Parasol”. Nie sposób było zauważyć zaangażowania w pracę i samodoskonalenia w pełnieniu coraz to bardziej odpowiedzialnych obowiązków. A w ramach wolnego czasu, zajmuje się pomaganiem innym potrzebującym, jest Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Oddział w Kluczborku. Jest lubiana przez dzieci, młodzież i współpracowników. Angelika jest zawsze uśmiechnięta i chętna do działania. Dla niej słowo “nie da się” czy “niemożliwe” nie istnieje. Można by rzec, że gdzie diabeł nie może tam Angelikę pośle. Nie pyta o korzyści dla siebie, ale w pierwszej kolejności zastanawia się jak może pomóc i co można zrobić dla kogoś.

Tadeusz Doliński

Prawdziwy człowiek orkiestra. Prowadzi wszechstronną  działalność na rzecz społeczności Ligoty Dolnej. Sołtys od 4 kadencji. Wybrany sołtysem roku  2016 na Opolszczyźnie,  a w 2013 roku sołtysem roku w plebiscycie ogólnopolskim,  wieloletni przewodniczący konwentu sołtysów, działacz sportowy - od 14 lat prezes klubu sportowego KS Stobrawa Ligota Dolna.

Zakład produkcyjny Marcegaglia w Kluczborku

Jeden z największych pracodawców w Gminie Kluczbork. Zakład produkcyjny Marcegaglia w Kluczborku, Polska, został uruchomiony w 2010 r. i wytwarza precyzyjne rury spawane ze stali węglowej do szerokiego zakresu zastosowań.

Obiekt produkcyjny rozpościera się na obszarze ponad 80000 metrów kwadratowych zadaszonej powierzchni, przeznaczonej na produkcję i magazynowanie.
Usytuowany jest w obrębie ogólnej powierzchni liczącej 450 000 metrów kwadratowych.

Nagrodę odebrali Panowie Filippo Nicoli oraz Krzysztof Guglas, członkowie zarządu MARCEGAGLIA POLAND SP Z O O

Zespół Bakshish

Zespół Bakshish to  legenda muzyki reggae z Kluczborka, kótry powstał wiosną 1982 r. w Kluczborku na bazie kilku lokalnych zespołów. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rocksteady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Rok 1982 oprócz koncertów w całym kraju przyniósł pierwsze sukcesy - awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie „Kto najlepszy w tym Rocku?”.  Rok później znów pierwsza dziesiątka - tym razem w Jarocinie.

Po 10 latach istnienia w 1992 roku w studio Złota Skała zrealizowali swój pierwszą płytę „One Love”, która sprzedała się w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy. Bakshish, , na swoje 35. urodziny zagrał 7 lipca 2017r. z Filharmonikami Opolskimi Jubileuszowy  na deskach opolskiego amfiteatru. Na przestrzeni lat wydali albumy, których znaczenie jest niepodważalne. Obecnie Bakshish, prowadzony przez założyciela i lidera Jarka Jarexa Kowalczyka, znowu koncertuje,  a podczas występów obok klasyków usłyszeć można nowe kompozycje. Przez lata przez Bakshish przewinęły się dziesiątki muzyków, z których wielu obecnie stanowi absolutny top polskiej sceny muzycznej.

Valdex s.c.

Firma Valdex  założona w 1992 roku, obchodzi w tym roku jubileusz 25 lecia. Od początku właścicielami są  Barbara Ziora oraz Waldemar Sosin. Jak sami o sobie mówią: „reklama była i jest dla nich wielką pasją i dlatego założyli firmę Valdex, która oferuje pełen zakres usług począwszy od reklamy zewnętrznej, do poligrafii i upominków reklamowych. Starają się zawsze proponować klientom oryginalne projekty i pomysły oraz wysoką jakość.

Firma Valdex angażuje  się w wiele akcji społecznych i charytatywnych, wspierając wiele inicjatyw kulturalnych i sportowych w Gminie Kluczbork.

Kluczborska Grupa Biegowa

Kluczborska Grupa Biegowa została założona w 2014 roku przez dwóch miłośników sportu - Michała Kaczora oraz Macieja Pecynę organizuje otwarte treningi oraz wydarzenia biegowe dla kluczborskich biegaczy. Wspólnie wyjeżdżają na zawody biegowe i triathlonowe. Mieli okazję reprezentować Kluczbork podczas sztafety charytatywnej w Dzierżoniowie oraz podczas Marathon Deutsche Weinstrasse, który odbywał się w Bad Durkheim.Na swoim koncie może zapisać m.in. oznakowanie kluczborskiej trasy biegowej 5 i 10 km, prowadzenie wielu akcji, w tym m.in. charytatywnej dla Patryka. 11 listopada KGB zorganizowała  Sztafetę Niepodległości 100 km na 100 lat niepodległości po całym powiecie kluczborskim. Nagrodę odebrali założyciele Michał Kaczor i Macieja Pecynę oraz wiceprezes stowarzyszenia Sławomir Kwiatkowski.

UKS „Mickiewicz” Kluczbork

Polski męski klub siatkarski z siedzibą w Kluczborku, założony w marcu 2012 roku przy Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Adama Mickiewicza.  W marcu 2012 roku zawiązano w Kluczborku stowarzyszenie kultury fizycznej o nazwie: Uczniowski Klub Sportowy „Mickiewicz” Kluczbork. W 2018 roku po 6 sezonach  awansowała sensacyjnie do I ligi siatkarskiej mężczyzn. 8 listopada w hali OSiR Kluczbork  UKS Mickiwicz walczył z KPS Siedlce. Mecz był transmitowany przez telewizję Polsat Sport.
Basztę w imieniu stowarzyszenia odebrali Józef Golenia oraz Maciej Sitek.

Jerzy Krzciuk

Król morsów z Kluczborka. Pan Jerzy ma na swoim koncie już ponad dwa tysiące kąpieli w przeręblu. Podczas Międzynarodowego Zlotu Morsów w Mielnie w 2012r. Jerzemu Krzciukowi przyznano tytuł Króla Morsów. Nikt nie dałby mu 80 lat, sądząc z wyglądu. Wysportowany, umięśniony, bijący regularnie rekordy Guinessa pompkach w różnego rodzaju, Jerzy Krzciuk mógłby rywalizować z powodzeniem z o połowę młodszymi od siebie mężczyznami. Wielokrotnie bywał zapraszany na wywiady do telewizji ogólnopolskich. Jego bicie rekordów relacjonowały radio, NTO czy telewizja.

Promedia S.C.

Firma Promedia istnieje od ponad 10 lat na rynku. Jest dostawcą rozwiązań teleinformatycznych, cyfrowych systemów monitoringu wizyjnego, operatorem telekomunikacyjnym posiadającym ponad 76km własnej sieci światłowodowej oraz ponad 100 km własnej sieci miedzianej, z zasięgiem obejmującym gminy Kluczbork, Byczyna oraz Lasowice. Promedia dostarcza usługi takie jak:  Internet, Telewizja cyfrowa oraz telefonia stacjonarna i mobilna. Współpracuje z samorządem lokalnym. Jest inicjatorem i wykonawcą HOT SPOTU nad zalewem kluczborskim. Relacjonuje przez Internet Dni Kluczborka i inne przedsięwzięcia kulturalne.

Lucyna Sarnicka

Człowiek pełen pasji i poświęcenia dla bezdomnych i porzuconych zwierząt. Z zawodu technik farmacji, z serca człowiek pełen oddania i poświęcenia dla tych najbardziej bezbronnych – porzuconych i niechcianych zwierząt. Od ponad piętnastu lat opiekuje się psami i kotami znajdującymi się w Azylu dla zwierząt w Bogdańczowicach. Zorganizowana wokół niej grupa wolontariuszek oraz członkowie Stowarzyszenia Oczami Zwierząt, codziennie niosą bezinteresowną pomoc i nadzieję psom i kotom. W ramach wolontariatu  codziennie odbywają sie dwa spacery z bezdomnymi psami gminy Kluczbork przebywającymi w azylu,  szukają nowych domów lub przekazują  właścicielowi, któremu psiak się zagubił.

Marek Tomków

Marek Tomków, farmaceuta z Kluczborka jest prezesem Okręgowej Rady Aptekarskiej w Opolu i jednocześnie wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej.  Głosami farmaceutów  wygrał plebiscyt Farmaceuta Roku, zorganizowany przez „Magazyn Aptekarski”. Laureat przyjmując wyróżnienie, jakie przyznało mu środowisko farmaceutyczne, zrzekł się jednocześnie związanej z tytułem nagrody rzeczowej – samochodu Renault Clio przekazując go na rzecz Hospicjum Ziemi Kluczborskiej Św. Ojca Pio.

Środowiskowy Dom Samopomocy – jubileuszowa 100 BASZTA

W rocznicę 100 lecia odzyskania niepodległości została wręczona setna Baszta.
Jubileuszowa setna baszta trafiła do Środowiskowego Domu Samopomocy.28 sierpnia w kinie BAJKA odbyła się konferencja z okazji jubileuszu 20-lecia działalności Środowiskowego Domu Samopomocy w Kluczborku z filią w Kuniowie. Na kluczborskim rynku zorganizowało Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja” działające przy kluczborskim Środowiskowym Domu Samopomocy Festiwal Niezwykłości. Na 2019r. na terenie byłej FAMPRY planowane jest uruchomienie Zakładu Aktywizacji Zawodowej, czyli zakładu pracy dla osób niepełnosprawnych. Jest to prawdziwe spełnienie marzeń dla ŚDS.
ŚDS ma na swoim koncie wiele nagród, osiągnięć i zrealizowanych projektów na rzecz swych podopiecznych. „Motorem” domu jest p.Kwiring-Pondel. Dla niej nie ma rzeczy niemożliwych.

Krzysztof Adamski

Licencjonowany przewodnik terenowy po województwie opolskim. Członek Koła Przewodników i Pilotów przy Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a także członek Stowarzyszenia Miłośników Kluczborka i Ziemi Kluczborskiej. Pasjonat aktywnego wypoczynku. Od lat prowadzi „Opolską Przygodę” i organizuje spływy kanadyjkami i kajakami Prowadzi też wycieczki piesze, rowerowe i autokarowe po województwie opolskim. Wielokrotnie uczestniczył w akcjach promocyjnych Kluczborka oraz można  zobaczyć Opolską Przygodę i spływy kajakowe w filmach promocyjnych Kluczborka.

Dorota i Józef Liberowie

To połączenie dwóch żywiołów: rodzinnej firmy prowadzonej przez Pana Józefa Liberę i Koło Gospodyń Wiejskich, któremu przewodniczy Pani Dorota Libera.
Okna Libera to firma rodzinna, która zatrudnia 12 pracowników. W 2009 roku ze względu na duże zainteresowanie stolarką okienną PCV na rynku krajowym oraz zagranicznym firma została przeniesiona do Kujakowic Górnych, gdzie powstały nowe hale produkcyjne oraz biuro. Koło Gospodyń Wiejskich, które zrzesza 35 pań z Kujakowic Dolnych i Górnych, powstało cztery lata temu. W 2019 r. Koło zaadaptowało salę po OSP na izbę regionalną.
Można powiedzieć, że małżeństwo Liberów jest bardzo aktywne na wielu niwach. Pani Dorota doprowadziła do otwarcia w Kujakowicach izby regionalnej, a Pan Józef gra w orkiestrze dętej w Bażanach, prowadzi zespół wokalno-instrumentalny.

Piotr Staszewski

Zajmuje się w Kluczborku tradycyjnym fryzjerstwem męskim, pielęgnacją włosów i brody. Dzisiaj jest cenionym na świecie barberem, mistrzem w swoim fachu, zdobywającym krajowe i światowe nagrody.
W 2017 r. roku został wicemistrzem Europy w barberingu. Pod koniec października 2018 r. Piotr Staszewski wziął udział w Mistrzostwach Świata we Włoszech i pokonał kilkuset fryzjerów z 20 krajów, zdobywając złoty i srebrny medal.

HELLUX-HAIN Spółka Jawna

Rodzinna firma powstała w 1992 r. Od początku zadaniem firmy było toczenie elementów w drewnie w celu produkcji lamp i sprzętu oświetleniowego. W ofercie oświetleniowej firma posiada ponad 300 wzorów lamp swego autorstwa, jak też i innych wzorów wykonywanych na zlecenie klienta. Swoje produkty sprzedaje w Polsce i Europie. W roku 2008 wkraczając pewnym krokiem w postęp i nowoczesne technologie wyposażono firmę w laser CO2 do wycinania i znakowania (grawerowania) tworzyw sztucznych. W 2009 r. poszerzono działalność o profesjonalne projektowanie, wykonywanie oraz umieszczanie na serwerze stron internetowych. Nagrodę odebrał Pan Daniel Hain właściciel firmy.

Katarzyna i Krzysztof Szewczyk

Hodowla Psów Rasowych - właściciele działającej od 13 lat w Ligocie Górnej hodowli psów rasy labrador retriever pod nazwą Kreuzburg. Ich czempiony od dziesięciu lat triumfują na najważniejszych krajowych i międzynarodowych wystawach psów rasowych. Jak mówią o sobie: wszystko zaczęło się od Luny, którą kupili w 2003 r. Urodzony jesienią 2016 r. i wychowany u nich Pyro zdobywa od małego najwyższe nagrody: dla małego szczeniaka, dla juniora i dla dorosłego osobnika. Ma na swoim koncie tytuły najlepszego psa swej rasy na wystawach prawie w całej Europie.

Violetta i Norbert Jantosowie

Prowadzą swoje 50-hektarowe gospodarstwo już od 27 lat. W tym roku zostali laureatami konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Zdobyli pierwsze miejsca w powiecie kluczborskim oraz w województwie, a na poziomie centralnym znaleźli się w grupie gospodarstw wyróżnionych. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień przyznanych w konkursie odbyło się w Warszawie.

Arkadiusz Kulczycki

Pasjonat sportu - Nauczyciel WF w Zespole Szkół nr 1 w Kluczborku po pracy staje się trenerem tenisa ziemnego. Jest właścicielem działających od ponad 20 lat Kortów Tenisowych „Return". Corocznie organizuje szereg turniejów dla dzieci i młodzieży, a także cykliczną imprezę sportowo-rekreacyjną Indywidualne Mistrzostwa Kluczborka w Tenisa Ziemnego. Prowadzona jest przez niego całoroczna szkółka tenisowa dla dzieci i młodzieży oraz Kluczborska Liga Tenisowa. We wrześniu br. rozegrano już po raz 20 Mistrzostwa Kluczborka w Tenisa Ziemnego. Turniej z roku na rok zyskuje coraz większą rangę. Uczestnicy przyjeżdżają między innymi z Wrocławia, Opola, Kępna, Namysłowa.

Kluczborska Baszta Wolności

30 lat temu, 4 czerwca 1989 r. odbyły się częściowo wolne wybory parlamentarne. Zwycięstwo Solidarności otworzyło nową epokę w najnowszych dziejach Polski i wpłynęło na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej. Z okazji 30-lecia tego wydarzenia Burmistrz Miasta Kluczborka przyznał symboliczną Kluczborską Basztę Wolności wszystkim działaczom z tamtych lat. A byli to:
Roman Pastwiński, Bronisława Pastwińska, Marian Sułek, Dobromiła Szymaniak, Arkadiusz Lach, Jan Kasędra, Aurelia Fraszek, Henryk Fraszek, Zuzanna Baldy, Danuta Balicka, Jan Lisiakiewicz, Halina Lisiakiewicz, Wojciech Gilewicz, Barbara Wodzińska, Wiesław Małaczyński, Antoni Bobiński, Kazimierz Kłos, Zygmunt Kurnikowski, Halina Kurnikowska, Wiktor Naumik, Grażyna Ceranka, Julian Toporowski, Wacław Błażejewski oraz obecny przewodniczący NSZZ Solidarność Pan Zbigniew Bogdanowicz.

« wstecz

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 2 marca 2021
Imieniny:
Heleny, Pawła, Halszki
«marzec 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031