Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Treść strony

PSP nr 1 im. Jana Dzierżona w Kluczborku otrzymała grant za projekt „Pszczółeczki z Jedyneczki”

Znamy wyniki kolejnej edycji konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. W województwie opolskim wyróżniono Publiczną Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Dzierżona w Kluczborku. Laureat na tle pozostałych uczestników wyróżnił się oryginalnością zaproponowanej inicjatywy na rzecz pomocy pszczołowatym. Nagrodą w konkursie jest dofinansowanie działań o wartości nawet 8 000 zł, a realizacja zwycięskich prac przewidziana jest do listopada 2015 r.

W ramach 5. edycji akcji „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” Zakłady Tłuszczowe „Kruszwica” S.A. po raz drugi włączyły się w realizację konkursu grantowego, którego organizatorem jest Fundacja Nasza Ziemia. Spośród ponad 220 nadesłanych zgłoszeń, nagrodzono 10 placówek z Polski, które zaprezentowały najciekawsze działania edukacyjne na temat roli pszczołowatych zapylaczy. Konkurs skierowany do placówek edukacyjnych ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej społeczeństwa poprzez wdrażanie realnych działań na rzecz przyrody, a w szczególności pszczół.


W ramach tegorocznej edycji konkursu autorzy zwycięskich projektów przedstawili interesujące pomysły działań związanych z ochroną owadów, które ocenione zostały w oparciu o szczegółowe kryteria merytoryczne. Najliczniejszą grupą wnioskodawców były szkoły podstawowe oraz przedszkola. Najwięcej konkursowych koncepcji spłynęło z woj. mazowieckiego, łódzkiego i małopolskiego. Ogromnie cieszy nas duże zainteresowanie konkursem, ponieważ dzięki podejmowanym działaniom wspólnie możemy wpłynąć na sytuację zagrożonych wyginięciem owadów pszczołowatych  – komentuje Katarzyna Dytrych z Fundacji Nasza Ziemia.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Dzierżona w Kluczborku - „Pszczółeczki
z Jedyneczki”

Dzięki projektowi niemalże cały Kluczbork dowie się o tym, jak wiele zawdzięczamy pszczołowatym zapylaczom. W projekcie przewidziano udział nie tylko uczniów zwycięskiej szkoły, ale także rodziców, uczniów zaprzyjaźnionych szkół i przedszkoli, domu kultury oraz stowarzyszeń. Organizatorzy zaplanowali różnorodne działania edukacyjne m.in. lekcje muzealne, warsztaty z rozpoznawania pszczołowatych. Wśród nich są też prace badawcze – inwentaryzacja entomologiczna, głównie motyli, trzmieli i dzikich pszczół oraz badanie preferencji pokarmowych zapylaczy na terenie szkolnego arboretum. Dzieci zadbają o to, aby baza pokarmowa dla zapylaczy w ogrodzie przyszkolnym mogła być naprawdę wartościowa – wysieją łąkę kwietną oraz posadzą rośliny miododajne. We współpracy
z rodzicami i dziadkami powstaną domki dla zapylaczy, zaś całe rodziny zostaną zaproszone do konkursu na rodzinny projekt ogrodu przydomowego stworzonego z myślą o zapylaczach. W czasie wycieczek do gospodarstwa agroturystycznego, arboretum w Sycowie, pasieki zarodowej i ścieżki edukacyjnej w wyłuszczarni nasion, dzieci poznają ekosystemy w jakich naturalnie występują pszczołowate zapylacze, sposoby ich ochrony oraz bogactwo gatunków roślin, które sprzyjają tym pożytecznym owadom. Uczniowie zorganizują również zajęcia dla przedszkolaków, zaś koordynatorzy – dla nauczycieli z gminy. Jednym z efektów projektu będą również tematyczne gry planszowe, które pozwolą dzieciom wykorzystać zdobywaną w czasie projektu wiedzę.

W ramach ubiegłorocznej edycji konkursu grantowego laureatem z woj. opolskiego została Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Kluczborku.

Lista wszystkich zwycięskich projektów jest umieszczona na stronie programu http://www.pomagamypszczolom.pl/konkurs-grantowy Wszystkie informacje o programie dostępne są na stronie www.pomagamypszczolom.pl  oraz na fanpage’u akcji na Facebooku Z Kujawskim Pomagamy Pszczołom. Na portalu Pinterest dostępne są fotograficzne dokumentacje realizowanych działań w ramach poprzedniej edycji: www.pinterest.com/zkujawskim.

« wstecz

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 2 marca 2021
Imieniny:
Heleny, Pawła, Halszki
«marzec 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031