Urząd Miejski w Kluczborku

Nawigacja:

Wyszukiwarka:

Treść strony

Debata w szkole STO

4 kwietnia w naszej szkole odbyła się debata „Młodzi aktywni? "Co zrobić, żeby młodzież brała udział w wyborach i życiu społecznym?”. Organizatorkami spotkania były uczennice liceum STO – Anna Frankiewicz i Martyna Jurczak. Zaproszeni zostali wyjątkowi goście, między innymi Pan Andrzej Buła – Marszałek Województwa Opolskiego, Pan Andrzej Nowak – Burmistrz Miasta Kluczbork, Pan Mateusz Dybka-  – Podinspektor Referatu Promocji Rozwoju i Integracji Europejskiej w Kluczborku oraz Pan Dariusz Dybek – pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Debata odbyła się w formule Open Space, nowatorskiej metodzie animacji spotkań i konferencji. Uczestnicy zastanawiali się, dlaczego młodzi ludzie nie chcą brać udziału w wyborach i życiu społecznym, ale również próbowali wypracować pomysły na rozwiązania tego problemu.  Celem spotkania  było zaangażowanie uczniów i uczennic                w działanie na rzecz swojej szkoły, swojego najbliższego otoczenia oraz zwiększenie wiedzy na temat dotyczący wyborów oraz polityki na szczeblu lokalnym.

Warto również dodać, że całe przedsięwzięcie jest zrealizowane w ramach projektu edukacyjnego „Sejm Dzieci i Młodzieży” organizowanego jest przez Kancelarię Sejmu RP przy współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Finał Sejmu Dzieci i Młodzieży kończy się zawsze 1 czerwca posiedzeniem w Sejmie. Jednak, żeby dostać się na prawdziwe obrady i stać się posłem należy umieścić relację z debaty na platformie konkursowej. Tylko najwyżej ocenione prace są podstawą do zakwalifikowania się na listy posłów i posłanek. Wierzymy, że nasze uczennice wygrają i w nagrodę będę reprezentowały Zepół Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku w gmachu sejmowym.

Podczas debaty zostały wypracowane następujące wnioski - młodzież nie głosuje, ponieważ:

- uważa, że nawet jeśli będzie głosować, to sytuacja w ich otoczeniu i tak się nie zmieni,

- nie ma zaufania do polityków,

- politycy kierują mało propozycji dla młodzieży,

- jest niski poziom edukacji politycznej.   

Pomysły na działania:

- częste debaty i spotkania władz miasta z młodzieżą,

- organizowanie konkursów z nagrodami, które pobudzą chęć działania w życiu społeczno-politycznym,

- atrakcyjne kampanie informacyjne o wyborach,

- stworzenie koła zainteresowań dotyczącego polityki,

- rozmowa z młodzieżą i uświadomienie, że zaangażowanie w życie społeczne może zaprocentować w przyszłości, otworzyć drogę do kariery oraz pozwoli zdobyć wiele cennych znajomości.

Podsumowaniem całości była projekcja wywiadu z Panem Adamem Markuszewskim, byłym pracownikiem Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Opracowała Martyna Jurczak

« wstecz

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 2 marca 2021
Imieniny:
Heleny, Pawła, Halszki
«marzec 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031