Urząd Miejski w Kluczborku

Wyszukiwarka:

Treść strony

GMINNA ODNOWA WSI

Gminny Konkurs Odnowy Wsi w ramach systemu wsparcia obszarów wiejskich w Gminie Kluczbork

 

Obecnie mieszkanie na wsi jest powodem do dumy. Ludzie na wsi są bardziej zorganizowani niż mieszkańcy miast i potrafią współdziałać dla dobra własnej miejscowości. Ludzie na wsi wiedzą czego chcą i uczą się pozyskiwać środki, żeby zrealizować swoje marzenia.

Gmina Kluczbork stara się tym ludziom pomóc. W 2007 roku został zorganizowany Gminny Konkurs Odnowy Wsi, który jest jednym z elementów systemu wsparcia sołectw, jakim dysponuje Gmina.

W konkursie na dofinansowanie mogą wystartować sołectwa, które przystąpiły do Programu Odnowa Wsi Opolskiej. Obecnie na 23 sołectwa w gminie Kluczbork w programie biorą udział 22. Wszystkie miejscowości posiadają opracowane krótko i długoterminowe plany odnowy miejscowości. Plany te przygotowywane są na warsztatach przez Grupę Odnowy Wsi (minimum 5 osób) przy pomocy moderatora, a następnie zatwierdzane przez Zebranie Wiejskie i Radę Miejską w Kluczborku.

Idea Gminnego Konkursu Odnowy Wsi zakłada dwa cele. Pierwszy to przygotowanie społeczności wiejskich na pozyskiwanie środków zewnętrznych (środki krajowe i unijne). Grupy Odnowy Wsi muszą wypełnić wniosek oraz zrealizować i rozliczyć projekt. W tym celu zostały zorganizowane szkolenia z pisania wniosków i zarządzania projektami.

Drugim celem konkursu jest finansowe wsparcie najaktywniejszych grup i dofinansowanie najciekawszych projektów. W ramach dofinansowania można uzyskać do 15 000 zł. Oprócz tego sołectwa muszą wykazać się minimum 25% wkładem własnym, który może stanowić: praca własna mieszkańców, materiały i sprzęt lub środki pozyskane od sponsorów.

Wszystkie projekty są oceniane przez komisję zgodnie z kryteriami określonymi w regulaminie konkursu.

Od 2007 r. w ramach Gminnego Konkursu Odnowy Wsi zrealizowano łącznie 90 projektów o łącznej wartości 1,77 mln. zł. Średnio wkład własny sołectw w realizację projektów stanowił 33%, a łączne dofinansowanie sołectw przez Gminę wyniosło 1,18 mln. zł.

Powyższe kwoty obrazuje wykres nr 1.

  • -

Oprócz konkursu Gmina Kluczbork wspiera finansowo rozwój obszarów wiejskich poprzez Fundusz Sołecki. Wielkość środków finansowych dla poszczególnych miejscowości uzależniona jest między innymi od liczby mieszkańców zameldowanych w danej wsi, a o tym na co te środki zostaną przeznaczone decyduje Zebranie Wiejskie. Poza tym Radom Sołeckim na ich wniosek przekazywane jest mienie komunalne, z którego mogą korzystać.

Wykres nr 2 obrazuje jak w ciągu 7 lat zmieniały się proporcje pomiędzy wkładem finansowym Gminy w realizację przedsięwzięć Programu Odnowy Wsi, a pracą mieszkańców obszarów wiejskich, którzy są motorem napędowym tego programu.

  • -

W ramach Programu Odnowa Wsi Opolskiej mieszkańcy obszarów wiejskich w Gminie Kluczbork udowodnili, że można własnymi siłami i własną pomysłowością przyczynić się do rozwoju własnej miejscowości, a tym samym do rozwoju całej Gminy. I należą się im za to słowa wdzięczności i uznania. Dziękujemy.

 

Tomasz Paluch

Gminny Koordynator Odnowy Wsi

77 / 418 14 82 wew. 600

77 / 417 02 20

agro@kluczbork.pl

« wstecz

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 2 marca 2021
Imieniny:
Heleny, Pawła, Halszki
«marzec 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031