Urząd Miejski w Kluczborku

Wyszukiwarka:

Spacer po Kluczborku

Treść strony

Szlak pieszy rozpoczynamy w Rynku. W jego centrum, pełniącego w ubiegłych epokach rolę placu targowego, stoi ratusz zbudowany w XVIII w., z dwoma frontowymi kamieniczkami pozostałymi z dawnego barokowego zespołu "Dwunastu Apostołów". Następnie wchodzimy w ulicę Piłsudskiego, która pełni rolę reprezentacyjnego deptaka miasta. Stoi tutaj jeden z najcenniejszych obiektów zabytkowych miasta - gotycki kościół pw. Chrystusa Zbawiciela, zbudowany w XIV stuleciu z przepięknym rokokowym wnętrzem. Z wieży kościoła, która jest udostępniona dla zwiedzających, można podziwiać panoramę miasta. Wejście na wieżę jest niezwykle interesujące, gdyż możemy zobaczyć zabytkowy mechanizm zegara oraz szczegóły architektoniczne.

Wychodząc z ulicy Piłsudskiego, wchodzimy w linii prostej w ulicę Mickiewicza. Możemy zobaczyć tutaj po prawej stronie zabytkową kamienicę , w której mieści się siedziba Kluczborskiego Domu Kultury, natomiast po lewej stronie zabytkowy budynek Poczty Polskiej. 50 metrów dalej stoi zabytkowy budynek Zespołu Szkół Ogólnokształcących i. Adama Mickiewicza (dawne gimnazjum im. Gustava Freytaga).Z ulicy Mickiewicza skręcamy w lewo i dochodzimy do ulicy Puławskiego, gdzie po lewej stronie mijamy stare mury obronne wzniesione w XV wieku. Mijamy mury obronne i dochodzimy do stawu Kościuszki, gdzie możemy chwilę odpocząć na ławeczkach wokół stawu z fontanną lub udać się do budynku rybaczówki nad stawem, gdzie mieści się kawiarnia. Mijamy zbiornik wodny i skręcamy w lewo.

Jesteśmy na Alei Szpitalnej, która w linii prostej po przekroczeniu ulicy Curie-Skłodowskiej, graniczy z parkiem miejskim, który jest największym kompleksem zieleni w mieście. Tutaj są zlokalizowane pomnik Ofiar I Wojny Światowej oraz fontanna miejska. Na obrzeżach parku, na dawnych osuszonych mokradłach stoi zbudowany na początku ubiegłego wieku Kościół pw. Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w charakterystycznym neogotyckim stylu.

Wychodząc z parku dochodzimy do ulicy Katowickiej, gdzie z prawej strony możemy zobaczyć charakterystyczny budynek Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego. Udajemy się w kierunku ronda przy Pl. Niepodległości, gdzie możemy zobaczyć kamienicę o stylowym wyglądzie narożnika. Z tego miejsca w linii prostej możemy zobaczyć budynek Muzeum im. Jana Dzierżona, który wyróżnia się w zabudowie miasta charakterystyczną wieżą ciśnień. Mijamy restauracje Zamkowa, skręcamy w lewo i wchodzimy w ulicę Krakowską.
Zostawiając za sobą deptak wracamy do rynku od wschodniej strony miasta, gdzie kończy się nasz spacer. Możemy tutaj odpocząć w restauracjach zlokalizowanych wokół rynku.

 

Spacer mapka

  • Spacer po Kluczborku

Kalendarium

Kalendarium
wydarzeń
Dziś jest 2 marca 2021
Imieniny:
Heleny, Pawła, Halszki
«marzec 2021»
PnWtŚrCzwPtSobNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031